Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu najlepsze w Polsce

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
GiLA najlepsze w Polsce. Na lekcji chemii Jakub Lewandowski
GiLA najlepsze w Polsce. Na lekcji chemii Jakub Lewandowski Grzegorz Olkowski
Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK po raz trzeci najlepszą szkołą w Polsce. Lepszego momentu na rozpoczęcie dyskusji, co dalej z toruńską placówką dla zdolnych może już nie być.

- Cieszymy się, rozpiera nas duma, będziemy się chwalić wśród znajomych - komentowali wczoraj z satysfakcją wynik najważniejszego polskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych Fundacji „Perspektywy” uczniowie GiLA. Powodów do dumy mieli więcej. Wyczyn absolwenta tej szkoły, Dominika Pańki, był wczoraj w szkole tematem dnia. - Najlepsi jesteśmy co roku, po raz pierwszy nasz kolega zgarnia 1,4 mln dolarów! - komentowali podekscytowani.
[break]
22-latek Dominik Pańka, absolwent GiLA, student Szkoły Głównej Handlowej, jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w najważniejszym pokerowym turnieju na świecie, zgarniając na Bahamach ponad 1,4 mln dolarów (ponad 4 mln zł). Organizatorzy PokerStars Caribbean Adventure 2014 piszą o najtrudniejszym finale w historii, znawcy dyscypliny w kraju - o najwyższej wygranej w historii polskiego pokera sportowego.

- Zobaczyłam zdjęcia z finału i pomyślałam: „cały Dominik”. Skromny, onieśmielony - komentuje zwycięstwo wychowanka Bożena Kmiecik, nauczycielka biologii w GiLA. - Uwielbiał wszelkie zakłady - dodaje i przyznaje, że jeden z nim przegrała. - Chciałam przekonać go do biologii - ostatecznie wybrał studia w SGH.

Milioner grą w karty podpadał opiekunom internatu GiLA, w którym mieszkał. Pochodzi z Brześcia Kujawskiego, od dwóch dni jest tam bohaterem. - Gdybyśmy wtedy wiedzieli, jak to się dobrze skończy... - puszcza oko wicedyrektor GiLA i matematyk Adam Makowski.

Obie bardzo dobre wiadomości przychodzą w trudnym momencie dla GiLA. W końcu roku ważył się los szkoły. UMK dokłada do kształcenia uczniów blisko 1 mln zł rocznie, ale sam jest w finansowych tarapatach (dziura w budżecie wynosi 13 mln zł). Gdyby nie pomoc marszałka województwa Piotra Całbeckiego, dziś pisalibyśmy o tym, że najlepsza szkoła w Polsce zmienia się w „społeczniak” z czesnym. Żeby ją uratować, marszałek zaproponował wsparcie pieniędzmi unijnymi - konkursy dedykowane oraz projekty dla uzdolnionych dzieci z całego regionu, których liderem ma być szkoła UMK.

Rzecz w tym, że pomoc marszałka to proteza. Za kilka lat problem wróci. Zwycięstwo w rankingu stworzyło dla rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna okazję do rozmowy z Joanną Kluzik-Rostkowską, minister edukacji narodowej, podczas wczorajszej warszawskiej gali „Perspektyw”.

- Rektor będzie próbował przekonać panią minister, że potrzebne są systemowe rozwiązania dla takich szkół jak nasza - mówiła wczoraj prorektor UMK, prof. Beata Przyborowska. Plan minimum zakłada przekonanie MEN do włączenia ustawą zdolnych uczniów w system finansowania analogiczny, w jakim są dziś uczniowie uzdolnieni sportowo i muzycznie (idzie za nimi wyższa subwencja). Plan maksimum to wynegocjowanie osobnej stawki dla superzdolnych. Wsparcie lokalnych polityków i parlamentarzystów będzie w tej ofensywie dla GiLA kluczowe.

WARTO WIEDZIEĆ

GiLA - szkoła inna niż wszystkie
Autorskie programy, nieliczne (jak na polskie warunki) klasy, wsparcie finansowe i naukowe UMK - to wszystko sprawia, że do GiLA przychodzą najlepsi uczniowie z regionu i z Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska