Grali "žszybkim krążkiem" i wygrali

Dariusz Łopatka
Gospodarze zawodów - hokeiści TKH Nesty Toruń - wygrali w sobotę ze Słowakami 3:2 po rzutach karnych. W niedzielę nie sprostali Skandynawom i zajęli miejsce trzecie w turnieju.

<!** Image 2 align=right alt="Image 93609" sub="Hokeiści ze Skandynawii (jasne stroje) nie pozwolili torunianom (w ciemnej koszulce Arkadiusz Marmurowicz) na zdobycie choćby jednej bramki / Fot. Jacek Smarz">Sobotnie spotkanie z „Niedźwiedziami” z Dolnego Kubina toruńska drużyna rozpoczęła znakomicie. Po trzech minutach i dwóch udanych akcjach ekipa Mariana Pysza i Andrzeja Masewicza prowadziła 2:0.

Najpierw Jarosław Dołęga znalazł lukę w ustawieniu słowackiego bramkarza, tuż po tym, gdy wznowienie wygrał Roman Hlouch, a w kolejnej zmianie Arkadiusz Marmurowicz wyłuskał krążek w tercji rywali i oddał go Marianowi Kacirowi. Czeski napastnik TKH pogrążył rywali mierzonym strzałem pod poprzeczkę.

Potrzebne były karne

Dziewięć sekund, w odstępie których torunianie zdobyli obydwie bramki, mogło zadecydować o końcowym sukcesie, jednak z każdą kolejną minutą tempo meczu spadało, a w takiej grze lepiej odnajdywali się Słowacy i jeszcze w pierwszej tercji Marek Jurco zdobył kontaktową bramkę.

Od połowy meczu między słupkami toruńskiej bramki stanął Paweł Jakubowski. To dzięki jego paradom torunianie długo nie tracili kolejnego gola.

<!** reklama>- Grało mi się bardzo dobrze. Poprawnie „wszedłem” w ten mecz. Obroniłem kilka krążków, a to dodało mi pewności siebie - powiedział Paweł Jakubowski.

Dopiero minutę przed końcem spotkania Jakubowski skapitulował. Nowy nabytek toruńskiego klubu był zasłonięty przez trzech zawodników z Dolnego Kubina (Słowacy wycofali bramkarza i grali z przewagą dwóch graczy w polu). Obronił pierwszy strzał, ale przy dobitce był bezradny.

O zwycięstwie torunian zadecydował perfekcyjnie wykonany rzut karny przez Rafała Cychowskiego.

Bramkarze mieli dużo pracy

W drugim sobotnim meczu Szwedzi wygrali z niemiecką drużyną Lausitzer Fuchse 4:2 i przed ostatnim dniem byli liderami tabeli.

Niedziela rozpoczęła się od zwycięstwa Niemców nad Słowakami (5:3). Wynik tego meczu przesądził o tym, że „Kubińskie Niedźwiedzie” zajęły ostatnie, czwarte miejsce w toruńskim turnieju.

Gospodarze tymczasem starali się wywalczyć drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Jednak, aby tak się stało, musieli ograć niepokonaną dotąd drużynę IK Oskarshamn.

Zadanie okazało się bardzo trudne, gdyż Skandynawowie narzucili swój styl gry.

- Grali „szybkim krążkiem”, dużo trzeba było się przemieszczać w bramce, wstawać, klękać. W zasadzie każda ich akcja kończyła się strzałem - podsumował Paweł Jakubowski, który podobnie jak w sobotę, w połowie spotkania zamienił w bramce Michała Plaskiewicza.

Torunianie wypracowali sobie kilka okazji do zdobycia choćby jednej bramki, jednak krążek po strzałach Vladimira Burila i Romana Hloucha trafiał w słupek.

Rywale natomiast kontrolowali grę, częściej przebywali w tercji TKH i... cztery razy pokonywali toruńskich bramkarzy.

W pierwszej tercji Alexander Johansson pokonał Michała Plaskiewicza, a później Niklas Jadeland oraz w trzeciej części Richard Gynge i Lucas Ericsson znajdowali drogę do bramki strzeżonej przez Jakubowskiego.

Szwedzi, mimo iż są dopiero na początku przygotowań do sezonu w Allsvenskan, przewyższali umiejętnościami pozostałe zespoły i zasłużenie wygrali piątą edycję Międzynarodowego Turnieju im. Ludwika Czachowskiego.

1. IK Oskarshamn    3    9     10:3
2. Laustizer Fuchse 3 5 11:10
3. TKH Nesta Toruń 3 3 6:6
4. MHK Dolny Kubin 3 1 6:10