Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grekokatolicy w Toruniu zaczynają święta wielkanocne. Jak się przygotowują?

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Ks. Dymitr Leszko
Ks. Dymitr Leszko Grzegorz Olkowski
Parafia grekokatolicka w Toruniu zrzesza obecnie nawet około setki wiernych. W obrzędzie bizantyjsko-ukraińskim właśnie rozpoczynają się święta wielkanocne. Jak przygotowują się wierni do tych różnych od rzymskokatolickich świąt?

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Grekokatolicy przygotowują się do świąt

Toruńska parafia grekokatolicka mieści się na Rubinkowie, w kościele rzymskokatolickim pw. św. Maksymiliana Kolbego. Proboszczem kościoła grekokatolickiego jest ks. Dymitr Leszko. Duchowny od początku wojny w Ukrainie pomaga uchodźcom z kraju, z którego sam pochodzi. Oprócz nabożeństw ksiądz organizuje spotkania dla osób z Ukrainy, podczas których mogą, przy kawie i herbacie, wesprzeć się nawzajem, porozmawiać.

Teraz społeczność szykuje się do świąt wielkanocnych, które przypadają w obrzędzie bizantyjsko-ukraińskim tydzień po rzymskokatolickich. – Święta różnią się od siebie jedynie kosmetycznie. Obchodzimy to samo, jedynie akcenty są inaczej rozłożone na różne wydarzenia. Na przykład w obrzędzie rzymskokatolickim jest adoracja krzyża w Wielki Piątek, a my adorujemy wtedy płaszczenicę – płótno, na którym namalowane jest ciało Chrystusa – tłumaczy ks. Dymitr Leszko.

Śniadanie w niedzielę, po nocnej święcące

Pani Wiktoria do Polski przyjechała 11 marca. Razem ze swoją matką, bezpieczne miejsce znalazły właśnie w parafii grekokatolickiej na Rubinkowie. Teraz kobiety przygotowują się do świąt, które będą inne niż zwykle.

– Zaczynamy przygotowania, gotujemy swoje tradycyjne potrawy. Oczywiście, nie tak obficie, jak podczas świąt w Ukrainie. Atmosfera na pewno też będzie inna niż zwykle – przyznaje pani Wiktoria.

Polecamy

Jak mówi kobieta, w zależności od regionu Ukrainy, świętowanie różni się od siebie. – W Ukrainie przygotowania do świąt są bardzo różnorodne, ale w większości malujemy pisanki, pieczemy paskę. Potrawy mają swoje znaczenie: jajka są symbolem życia, paska jest w kształcie piramidy – symbolizuje Golgotę – opowiada pani Wiktoria.

– Na zachodzie Ukrainy pokarmy są święcone w sobotę, w ciągu dnia. Tam skąd pochodzę, na Zakarpaciu, pokarmy święcimy w sobotę w nocy – dodaje ksiądz Dymitr Leszko. Nocne nabożeństwa trwają wiele godzin i kończą się święceniem pokarmów, które później znajdą się na wielkanocnym stole. Wśród nich tradycyjna paska – drożdżowy odpowiednik polskiej babki i wędliny.

– W nocy z sobotę na niedzielę jest nabożeństwo, po którym wracamy do domu, składamy sobie życzenia i zasiadamy wspólnie do stołu. Tak kończymy post, podczas którego nie jemy produktów odzwierzęcych – opowiada pani Wiktoria.

Święta grekokatolików w Toruniu

W toruńskiej parafii grekokatolickiej święcenie pokarmów odbędzie się w niedzielę o godz. 9:00, w kaplicy kościoła na Rubinkowie, przy ul. Wyszyńskiego 7/9. Po święceniu pokarmów odbędzie się wspólne śniadanie wielkanocne.

Polecamy

Święcenie pokarmów odbędzie się także w sobotę, 23 kwietnia, o godz. 15:00, podczas pikniku „Poznajmy się” w Centrum Targowym Park przy ul. Szosa Bydgoska. Na gości z Ukrainy czekać będzie 200 koszyczków, przygotowanych przez Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska