Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grodno - jezioro z tragiczną historią

Krzysztof Lietz
jezioro Grodno
jezioro Grodno Jan Chmielewski / Wikipedia
Jezioro Grodno leży w sąsiedztwie Jeziora Chełmżyńskiego. W Grodnie, kolonii wsi Mirakowo, jest ośrodek wypoczynkowy. Tu swoje piętno odcisnęła historia.

Ośrodek wypoczynkowy „Grodno” położony jest w zacisznym miejscu, z dala od zgiełku miasta, w malowniczej wsi Mirakowo w gminie Chełmża, zaledwie 18 km od Torunia na trasie Chełmża - Golub-Dobrzyń. Ośrodek swoim położeniem w otoczeniu starodrzewia, pól i typowych nadwodnych zarośli nadaje miejscu niepowtarzalny urok.

Do dyspozycji gości jest parking, sprzęt wodny - rowery wodne, łódki, miejsce do grillowania, place zabaw, kącik malucha, trampolina, stół bilardowy, dart, altany drewniane. Tutejsze polodowcowe jezioro ma 46 ha powierzchni.

Tu też możemy natknąć się na ślady historii m.in. sprzed kilkudziesięciu lat. Na półwyspie Jeziora Grodno znajduje się pomnik „w hołdzie kobietom narodowości żydowskiej, ofiarom hitlerowskiego faszyzmu filii Obozu Koncentracyjnego Stutthof w latach 1939-45”.

To tu latem 1944 r. przywieziono 5 tysięcy Żydówek z KL Stutthof, gdzie trafiły głównie z Auschwitz, ale też z Litwy, Łotwy i Estonii. W ramach podobozu Baukommando Weichsel (Organisation Todt Thorn) kobiety wykonywały prymitywne prace, np. kopały rowy przeciwczołgowe. Mieszkały w ścisku w stodołach, owczarniach, przy majątkach, m.in. w Bicieniu, Szerokopasie, Grodnie.

W styczniu 1945 r. Żydówki, które ocalały, zgrupowano w Grodnie, 10 kilometrów od Dźwierzna. Kobiety podzielono na komanda, w tym komanda grabarzy do noszenia zwłok oraz do zakopywania ciał. W czasie selekcji każdej kobiecie kazano przebiec 20 metrów. Żydówki, którym się to nie udało, rozstrzelano. W Grodnie, 25 lat po wojnie, przeprowadzono ekshumację i ustalono, że przed wymarszem zakopano 720 ciał.

Zobacz też

Skutki ulewy w Toruniu [ZDJĘCIA]Zobacz także: Zalany wiadukt przy Placu Armii KrajowejNowosciTorun

Skutki ulewy w Toruniu [ZDJĘCIA]

Ciekawostka

W Grodnie dokonano rewelacyjnego odkrycia archeologicznego na miarę drugiego Biskupina. Przeprowadzone prace archeologiczne na tutejszym stanowisku archeologicznym wskazują, że półwysep Jeziora Grodzieńskiego to pozostałość osiedla obronnego, funkcjonującego w początkach epoki żelaza oraz w okresie średniowiecza.

Pomnik pomordowanych kobiet pochodzenia żydowskiego na półwyspie Jeziora Grodno
Pomnik pomordowanych kobiet pochodzenia żydowskiego na półwyspie Jeziora Grodno Margoz / Wikipedia

ZOBACZ TAKŻE:
Skutki ulewy w Toruniu. Materiały nadesłane przez Czytelników

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska