Idź tam, gdzie chcesz

Hanna Walenczykowska
W przypadkach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, każdy mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego ma prawo skorzystać z pomocy lekarza w placówce, która jest najbliżej.

W przypadkach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, każdy mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego ma prawo skorzystać z pomocy lekarza w placówce, która jest najbliżej.

<!** Image 2 align=none alt="Image 168346" sub="Doktor Marta Stolarczyk bada chorego Mateusza Bonieckiego, który wraz
z ojcem Dariuszem przyszedł po pomoc wieczorem do przychodni Citomed Fot. Grzegorz Olkowski">W piątek w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy przeprowadziliśmy dziennikarski dyżur. Na pytania mieszkańców regionu (głównie dotyczących miejsc świadczenia usług) odpowiadały: Barbara Nawrocka, Mariola Tuszyńska i Magdalena Michałek-Kowalczyk.

Zgodnie z założeniem nowych zasad pracy jednostek podstawowej opieki zdrowotnej, w godzinach wieczornych i nocnych oraz w święta i dni wolne od pracy nie obowiązuje rejonizacja.

- Jak świat światem, w Toruniu zawsze było pogotowie. Co się stało, że zostało zlikwidowane? - zastanawiała się Czytelniczka, mieszkanka Torunia. - Córka chodziła tam ze swoim dzieckiem. Gdzie ma teraz pójść?

<!** reklama>- Pogotowie nie zostało zlikwidowane - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik bydgoskiego NFZ. - Ale zmieniły się zasady udzielania pomocy nocnej. Toruń na tym zyskał. Miał tak naprawdę jedno miejsce, w którym udzielano pomocy lekarskiej w nocy. Dodatkowo wyłącznie dla swoich pacjentów zapewniał ją Citomed. Teraz ma trzy takie punkty. Państwo możecie wybierać między lecznicami Citomed znajdującymi się przy ulicy Skłodowskiej-Curie 73 i Tuwima 9 oraz przychodnią Rudak-Med przy ulicy Podgórskiej 24.

Barbara Nawrocka przypomina, że pacjent ma prawo pójść tam, gdzie ma najbliżej. W województwie kujawsko-pomorskim jest 31 punktów, które świadczą usługi lekarskie i pielęgniarskie po godzinach pracy przychodni. Nasi rozmówcy skarżyli się jednak na brak informacji.

- Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska - twierdzi Barbara Nawrocka - pacjent uzyska we właściwym oddziale NFZ. Lista placówek powinna być również wywieszona w miejscu widocznym we wszystkich jednostkach POZ.

Czytelniczka prosiła o wyjaśnienie zasad wykonywania zabiegów po godz. 18, w tym zastrzyków. Pytała o to, co ma zrobić, by pielęgniarka przyjechała do domu do ciężko chorego dziecka.

- Ważne jest, by lekarz podstawowej opieki wypisał dwa zlecenia - tłumaczy Barbara Nawrocka. - Jedno dla pielęgniarki środowiskowej dziennej, a drugie dla pielęgniarki pracującej w nocy. Na podstawie takiego zlecenia zastrzyk zostanie wykonany w domu.

Nasz Czytelnik, podobnie jak mieszkańcy wszystkich ościennych gmin, terytorialnie należy do Torunia. Z pomocy lekarskiej może jednak skorzystać wszędzie.

- To że obszary zostały tak podzielone, nie oznacza ograniczenia dostępu do świadczeń - zapewnia Mariola Tuszyńska, kierownik sekcji do spraw skarg i wniosków. - Jeśli pacjent np. z Dobrcza znajdzie się powiedzmy w pobliżu Torunia, to też idzie tam, gdzie ma najbliżej.

Kolejny Czytelnik, mieszkaniec podtoruńskich Łysomic, miał wątpliwości dotyczące szpitalnych dyżurów. Otóż zdarzyło się tak, że skręcił sobie nogę. Pojechał do najbliższego szpitala i... został odesłany z kwitkiem. Powiedziano mu, że ostry dyżur ma inna placówka.

- Nie ma takiego pojęcia jak ostry dyżur. To są ustalenia między szpitalami i nie są one zgodne z umowami podpisanymi z NFZ - zapewnia Barbara Nawrocka. - Szpital powinien przyjąć takiego pacjenta.

Kto ma prawo skorzystać w pomocy szpitalnych oddziałów ratunkowych?

- W SOR udzielana jest pomoc chorym, znajdującym się w stanie zagrożenia zdrowia i życia, na przykład z powodu wypadku, urazu, czy zatrucia - odpowiada Barbara Nawrocka. - Do szpitalnego oddziału ratunkowego pacjent może zgłosić się bez skierowania. Tu także nie obowiązuje rejonizacja.

Warto wiedzieć

  • Stany zagrażające życiu to m.in: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty,  ostre i nasilone reakcje uczuleniowe, np. wysypka, duszności, będące skutkiem zażycia leku lub użądlenia owada lub innego jadowitego zwierzęcia, rozległe oparzenia, porażenie prądem, upadek z dużej wysokości,  rozległe rany będące efektem urazu, urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
  • Informacja NFZ tel. nr: 52-325-27-06 oraz 52-325-28-96, delegatura w Toruniu 56-65-82-600.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie