MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wyniosła stopa bezrobocia w maju 2023 roku? GUS opublikował nowe dane. Najniższy wynik od początku roku

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Według danych GUS stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 procent
Według danych GUS stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 procent Dawid Łukasik / Polska Press
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., czyli obniżyła się o 0,1 proc. w skali miesiąca – przekazał GUS. Pomimo spowolnienia gospodarczego, jest to najniższy wynik od początku 2023 roku. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Spis treści

W ostatnim czasie dane GUS monitorowane są ze zwiększoną uwagą, gdyż to właśnie stopa bezrobocia jest wskaźnikiem umożliwiającym przewidywanie kryzysów i ocenę bieżącej sytuacji gospodarczej. Pogorszenie danych będzie bowiem wskazywało na redukcję etatów lub zamykanie przedsiębiorstw. Jaką mamy obecnie sytuację na rynku pracy?

Bezrobocie w maju 2023 – nowe dane GUS

W poniedziałek GUS poinformował, że stopa bezrobocia w maju 2023 r. wyniosła 5,1 proc. To najniższy wynik od początku roku, co może wskazywać na to, że rynek pracy nadal nie odczuł znacząco trwającego spowolnienia gospodarczego.

W końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 802,3 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w kwietniu br. (o 19,6 tys., tj. o 2,4%) oraz mniej niż w maju ub. roku (o 47,9 tys., tj. o 5,6%). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1%, tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,1 p.proc.), jak i roku (o 0,3 p.proc.) – informuje GUS.

Według danych GUS stopa bezrobocia wyniosła kształtuje się w granicach od 3,0 proc. w województwie wielkopolskim do 8,6 proc. w województwie warmińsko-mazurskim. W porównaniu z ubiegłym miesiącem spadki wskaźnika odnotowano w dwunastu województwach (największy w warmińsko-mazurskim – o 0,3 proc.).

Liczba bezrobotnych spadła o 20 tys. m/m. To głównie wynik wahań sezonowych. W ostatnich miesiącach odsezonowana liczba bezrobotnych nieznacznie rosła. A więc de facto stopa bezrobocia tkwi w stagnacji – oceniają eksperci Pekao na Twitterze.

Co ciekawe, według Eurostatu bezrobocie w Polsce utrzymuje się na jeszcze niższym poziomie i wynosi 2,7 procent. Obecnie lepszym wynikiem spośród wszystkich krajów UE mogą pochwalić się jedynie Czechy.

Kto poszukuje pracy w Polsce?

W maju zarejestrowano 96,3 proc. nowych bezrobotnych, czyli o 6,6 proc. w porównaniu do kwietnia, ale jednocześnie o 5,6 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Najczęściej były to osoby zaliczające się do następujących grup:

  • zarejestrowani po raz kolejny – 71,7 tys. (76,6 proc. nowo zarejestrowanych bezrobotnych),
  • dotychczas niepracujący – 13,8 tys. (14,7 proc.),
  • absolwenci – 8,2 tys. (8,8 proc.),
  • zwolnieni z przyczyn dotyczących zakładu pracy – 3,7 tys. (4 proc.),
  • zamieszkali na wsi – 38,9 tys. (41,6 proc.),
  • cudzoziemcy – 3,5 tys. (3,7 proc.),
  • bez kwalifikacji zawodowych – 30,9 tys. (33,1 proc.),
  • długotrwale bezrobotni – 23,0 tys. (24,6 proc).

Wśród ogółu nowo zarejestrowanych nadal przeważały osoby rejestrujące się po raz kolejny (stanowiły 76,6% tej populacji, tj. o 5,1 proc. więcej niż w maju ub. roku). Osoby zamieszkałe na wsi stanowiły 41,6% rejestrujących się jako nowi bezrobotni, tj. nieco więcej niż przed rokiem (o 1,0 proc.). Nieznacznie wzrósł odsetek osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,1 proc. do 33,1%), zmniejszył się natomiast odsetek nowo zarejestrowanych długotrwale bezrobotnych (o 1,4 proc. do 24,6%) oraz osób dotychczas niepracujących (o 5,7 p.proc. do 14,7%) – podaje GUS.

W maju z urzędów pracy skreślono 113,2 tys. osób. Najczęściej decyzja ta była spowodowana podjęciem pracy (52,1 proc.) lub niepotwierdzeniem gotowości do rozpoczęcia pracy (20,5 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się natomiast osoby, które rozpoczęły staż lub szkolenie (7,5 proc.).

GUS dodaje również, że w maju br. zgłoszono w urzędach pracy 94,8 tys. ofert zatrudnienia, czyli o 10,7 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Spada liczba ofert zarówno z sektora publicznego (o 11,5 proc.), jak i sektora prywatnego (10,6 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniosła stopa bezrobocia w maju 2023 roku? GUS opublikował nowe dane. Najniższy wynik od początku roku - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska