Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dochodzić alimentów za granicą? Dziś druga część porady o sytuacji, w której dłużnik przebywa poza obszarem Unii Europejskiej

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Adwokat Mariusz Lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu
Adwokat Mariusz Lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu Sławomir Kowalski
Jeden rodzic z dziećmi w Polsce, drugi - w Niemczech, Anglii, Holandii. To coraz częstsze sytuacje. Dla rodziców problemem staje się wyegzekwowanie alimentów zasądzonych w Polsce.

[break]
Jeżeli dłużnik alimentacyjny przebywa poza Unią Europejską, stosujemy procedurę wynikającą z Konwencji Nowojorskiej. Jest ona bezpłatna i zdecydowanie prostsza przez wzgląd na fakt, iż w dochodzeniu alimentów zawsze pośredniczy polski sąd.

Wniosek składa się na specjalnym formularzu (dostępnym w siedzibie sądu) wraz z załącznikami w sądzie okręgowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Wniosek taki jest wolny od opłat. Sami jednak musimy opłacić sporządzenie wszelkich odpisów dokumentów urzędowych, które będą niezbędne dla celów takiego postępowania.

Tak jak w przypadku pierwszej procedury (pisaliśmy o niej przed tygodniem, odnosząc się do dłużników na terenie Unii Europejskiej) i tu należy wskazać adres miejsca zamieszkania dłużnika oraz dołączyć odpis wyroku zasądzającego alimenty. Jeżeli mamy wątpliwości co do sposobu wypełnienia formularza czy też co do załączników, które musimy dołączyć, warto pytać o radę pracowników sądu. Przypomnijmy, że są oni zobligowani są do udzielania nam porady w tej materii.

Jeśli rozpoczęliśmy egzekucję w Polsce, a dłużnik w tym czasie wyjechał za granicę, należy zwrócić się o umorzenie postępowania egzekucyjnego i zwrot wyroku sądu do organu, który egzekucję prowadził, a następnie skorzystać z jednej z procedur opisanych powyżej, odpowiednio do aktualnego miejsca zamieszkania dłużnika.

Jeśli zaś nie jesteśmy w stanie ustalić miejsca zamieszkania dłużnika za granicą, a co za tym idzie egzekucja jest bezskuteczna, możemy starać się o wypłatę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

W sytuacji, gdy wszelkie próby, które podjęliśmy w celu ustalenia miejsca jego pobytu zakończyły się niepowodzeniem, a my wykorzystaliśmy wszystkie dostępne nam procedury, sąd wyda nam zaświadczenie informujące o tym fakcie.

Dopiero po wyczerpaniu wszystkich dostępnych działań oraz po stwierdzeniu, iż egzekucja zagraniczna nie przynosi żadnego rezultatu, możemy z takim zaświadczeniem udać się następnie do urzędu gminy, gdzie składa się wniosek o przyznanie świadczenia alimentacyjnego.

Należy jednak pamiętać, że świadczenie to będzie wypłacane w takiej kwocie, jaką zasądził sąd, jednak nigdy nie będzie to kwota wyższa niż 500 złotych w skali miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska