Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać idealną choinkę na święta? Czym należy się kierować podczas zakupu?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
123rf.com
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się z każdym kolejnym dniem. Przed nami jeszcze wiele prac związanych z przygotowywaniem się do tego wydarzenia, w tym zakup wymarzonej choinki. Czym się kierować podczas wyboru idealnego drzewka? Na co należy zwrócić uwagę oraz jakie są aktualne ceny?

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19.

Świerk, jodła czy sosna?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez przystrojonego drzewka. Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się dopiero około dwieście lat temu. Najstarsze doniesienia o choince jako drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z Alzacji – pogranicza Niemiec i Francji. Mówią one o ustawianiu w domach iglastego drzewka: jodły, sosny lub świerka przybranego rajskimi jabłuszkami, orzechami i ozdobami z papieru. Właśnie, świerk, jodła, a może sosna? To pytanie zadajemy sobie co roku. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego drzewka, gdyż znacznie różnią się one między sobą wyglądem, zasadami pielęgnacji i ceną.

Świerk pospolity i kłujący
Najczęściej wybieranym drzewkiem na choinkę jest świerk – zarówno świerk pospolity, jak i świerk kłujący, choć znacznie droższy. Wiąże się to z długą tradycją, przystępną ceną, stożkowym pokrojem, a przede wszystkim z intensywnym żywicznym zapachem świerkowych igieł. Niestety świerk pospolity gubi igły już od pierwszej minuty po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej, jednak należy uważać na jego igły, bo jak mówi nazwa rośliny - są bardzo kłujące.

Polecamy

Jodła kaukaska
Jodła kaukaska należy do tzw. ekskluzywnych choinek. Świadczy o tym przede wszystkim jej cena (jest to najdroższe drzewko). Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety gałązki jodły zwykle nie pachną.

Sosna pospolita
Sosna pospolita nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.

Gdzie kupić choinkę?

- Choinki sprzedawane są najczęściej tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Legalnie sprzedawane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji lub terenów przeznaczonych do wycinki (jak tereny pod liniami wysokiego napięcia).Ceny choinek są uzależnione od wielkości i urody. Najtańsze są sosny i świerki, droższe, ale za to bardziej wytrzymałe są jodły. Jeżeli planujemy nasze drzewko po świętach przesadzić do ogrodu, to wybierzmy droższe choinki w doniczkach - mówi Ryszard Wiesiołek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Toruń.

Polecamy

Ile zapłacimy w 2021 roku za choinkę?

Tak prezentują się przybliżone stawki za drzewko w naszym regionie:

  • świerk pospolity 1,1-1,5 m 35 zł/sztuka
  • świerk pospolity 1,6-2,5 m - 45 zł

świerk serbski, srebrzysty lub jodła:

  • do 0,5 m 30 zł
  • 0,6-1 m - 35 zł
  • 1,1-1,5 m - 40 zł
  • 1,6-2,5 m - 55 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska