Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak z rewolucją śmieciową radzą sobie w powiecie grudziądzkim?

Karol Piernicki
Mija drugi tydzień od czasu rozpoczęcia w kraju tzw. rewolucji śmieciowej. Sprawdzamy, jak z nowymi zasadami segregacji odpadów radzą sobie w okolicznych gminach.

Mija drugi tydzień od czasu rozpoczęcia w kraju tzw. rewolucji śmieciowej. Sprawdzamy, jak z nowymi zasadami segregacji odpadów radzą sobie w okolicznych gminach.

Podobnie jak w całej Polsce, nie obywa się bez perturbacji.

- Ta cała rewolucja jest zrobiona na prędce i bez przygotowania - denerwuje się Mariusz Topolski, mieszkający pod Grudziądzem. - Mamy segregować śmieci, ale niby jak, skoro nie ma odpowiednich pojemników? Słyszy się, że w całym kraju wprowadzanie nowości w tym temacie odbywa się z problemami. To przykre.

W powiecie grudziądzkim największym problemem jest wciąż odpowiednia liczba pojemników. Zdają sobie z tego sprawę ci, którzy od niemal dwóch tygodni odpowiedzialni są za odbiór odpadów komunalnych. Z biegiem czasu powinno być jednak coraz lepiej.

- Cały czas trwa akcja wyposażania nieruchomości w pojemniki - przyznaje Rafał Chmielewski, dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Grudziądzu, które obsługuje większość gmin naszego powiatu: Grudziądz, Grutę, Łasin i Radzyń Chełmiński. - W pierwszej kolejności podstawiamy pojemniki do zbiórki odpadów zmieszanych. Tam, gdzie te już są, w miarę naszych możliwości dostarczamy pojemniki do odpadów zbieranych selektywnie.

W Łasinie na przykład pojemniki mieszkańcy muszą zapewnić sobie sami, a odbiorca odpadów zobowiązany jest dostarczyć jedynie worki do selektywnej zbiórki. W trzech pozostałych gminach obsługiwanych przez PUM ci ostatni muszą już zabezpieczyć także pojemniki.

- Czekamy na dostawę tych przedmiotów przez naszych dostawców - dodaje Rafał Chmielewski. - Niestety, trochę się to przeciąga z racji tego, że teraz cały kraj nagle rzucił się do kupna pojemników. Opóźnienia są znaczące, nasze zasoby pomału się kończą, więc czekamy na kolejne dostawy.

Dla mieszkańców miasta, ale i powiatu, działa w siedzibie PUM przy ulicy Konarskiego Punkt Obsługi Klienta. Można w nim korzystać z porad, pomocy i pytać o wszelkie wątpliwości. O tym, że tych jest niemało, a mieszkańcy wiedzą o takiej możliwości, świadczy fakt, że telefony w punkcie praktycznie nie milkną. Potwierdzają to także pracownicy punktu: mieszkańców z różnymi wątpliwościami zjawia się u nas każdego dnia nawet kilkuset.

Tymczasem kilka urzędów gmin opublikowało na swoich stronach internetowych harmonogram wywozu odpowiedniego rodzaju śmieci z poszczególnych miejscowości w danych dniach. Gminę Grudziądz podzielono na trzy sektory, a plan odbioru odpadów obejmuje dość długi okres, bo aż do końca 2015 roku. W pierwszym sektorze znalazły się miejscowości na południu gminy (m.in. Biały Bór, Gogolin, Mały Rudnik, Pieńki Królewskie, Rozgarty, Ruda). Tutaj odpady odbierane będą w poniedziałki, a na północy w piątki (m.in. Mokre, Parski, Dusocin, Zakurzewo). We wtorki z kolei będzie to miało miejsce między innymi w Turznicach, Piaskach, Kobylance, Wielkich Lniskach i Węgrowie, a więc na obszarze wschodnim.

Także na trzy sektory podzielono odbiór odpadów w gminie Rogóźno. W pierwszym znalazły się Jamy, Gubiny, Skurgwy, Zarośle i Białochowo, w drugim Rogóźno, Rogóźno-Zamek, Kłódka i Sobótka, a w trzecim Budy, Bukowiec, Szembruk oraz Szembruczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska