MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie prawa ma ofiara przestępstwa? Kto może ją reprezentować? [ADWOKAT RADZI]

red
Mariusz Lewandowski
Mariusz Lewandowski Sławomir Kowalski
Adwokat MARIUSZ LEWANDOWSKI z Izby Adwokackiej w Toruniu: Ofiara przestępstwa ma wiele praw - . Może nie tylko korzystać z różnych form pomocy, ale przede wszystkim dochodzić kompensacji i naprawienia szkody powstałej na skutek przestępstwa.

[break]
Pokrzywdzony posiada również pewne obowiązki, jak informowanie organów o swoim aktualnym miejscu pobytu w celu doręczania korespondencji, m.in. zawiadamiającej o terminach rozpraw.

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, to przede wszystkim warto zawiadamiać o tym fakcie policję. Dodatkowo złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa może mieć istotne znaczenie w przypadku chęci dochodzenia roszczeń ubezpieczeniowych. Jeżeli zawiadomimy o przestępstwie organy ścigania przysługuje nam szereg uprawnień. Dzięki nim możemy między innymi uczestniczyć w prowadzonym postępowaniu oraz liczyć na wsparcie w tłumaczeniu wszelkich podejmowanych przez organy działań.

Po złożeniu zawiadomienia o przestępstwie należy niezwłocznie sprawdzić, jaki status przysługiwać nam będzie w przedmiotowym postępowaniu. Ze względu na nasz status w postępowaniu przysługują nam inne uprawnienia. Tak np. pokrzywdzonemu będzie przysługiwało prawo do wniesienia środka zaskarżenia na orzeczenie sądu.

Na postępowanie w sprawach karnych w Polsce składa się postępowanie przygotowawcze oraz postępowanie sądowe. Celem postępowania przygotowawczego jest ustalenie faktów związanych z popełnionym przestępstwem oraz wykrycie sprawców. Jeżeli zebrany w toku tego postępowania materiał dowodowy nie jest wystarczający, sprawa zostaje umorzona.

Jeżeli prokurator dwukrotnie umorzy postępowanie jeszcze w postępowaniu przygotowawczym, pokrzywdzony może samodzielnie przygotować akt oskarżenia i popierać go przed sądem. Instytucja ta nazywa się subsydiarnym aktem oskarżenia. Dodatkowo w postępowaniu przygotowawczym pokrzywdzonemu przysługuje prawo do składania wniosków o przeprowadzenie konkretnych, wskazanych przez niego dowodów i czynności.

Pokrzywdzonemu przysługuje też prawo do kwestionowania niektórych rozstrzygnięć w toku postępowania, np. może złożyć zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Ważną kwestią jest, iż pokrzywdzony ma prawo do ustanowienia w postępowaniu swojego profesjonalnego pełnomocnika, który będzie w należyty sposób reprezentował go przed wszystkimi organami i udzieli wszelkiej pomocy w dochodzeniu jego praw w ramach postępowania karnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska