Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jęczmień jako choroba oczu. Czym się różni jęczmień od gradówki?

.
Mówiąc „choroby oczu” myślimy często o poważnych chorobach takich jak: zaćma, jaskra, astygmatyzm, dalekowzroczność lub krótkowzroczność. To typy chorób, które dotyczą bezpośrednio narządu wzroku. Choroby te mogą być symptomami innych, bardziej zaawansowanych chorób. W wyniku zaburzeń akomodacji oka mogą pojawić się powikłania prowadzące do mechanicznych i neurologicznych urazów narządu wzroku.

Oczy to delikatne struktury chronione przez okoliczne tkanki, które spełniają funkcje osłaniające i zabezpieczające. Pewną z takich struktur są powieki. Powieki zabezpieczają oczy przed uszkodzeniami mechanicznymi, promieniowaniem słonecznym oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają szczelne zamknięcie dostępu do gałek ocznych podczas snu, zapobiegając wysuszaniu płynu łzowego. Struktury wokół oczu są również delikatne i wymagają odpowiedniej dbałości o higienę w tym miejscu. Niestety zdarza się, że wrażliwe fałdy powiek dotknięte zostają stanami zapalnymi i zmianami skórnymi, przykładem której jest jęczmień.

Czym jest jęczmień?
Choroby, które najczęściej atakują skórę wokół oczu są gradówka oraz jęczmień. Nazwy są różne, ale objawy podobne. Jęczmień przyjmuje postać ostrego zakażenia powiek o charakterze miejscowym. Jęczmień, niezauważony od razu i nieleczony może przerodzić się w poważniejsza formę – gradówkę. Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia – wewnętrzny i zewnętrzny. Jęczmień wewnętrzny pojawia się w efekcie zaczopowania ujścia gruczołów łojowych, które zlokalizowane są w okolicy mieszków włosowych rzęs. Jest to o wiele bardziej bolesna forma jęczmienia, która przysparza dużo dyskomfortu oraz bólu. Jęczmień wewnętrzny rozwija się w przewodach tarczkowych. Aż w 90% jęczmień wywołuje gronkowiec, co dodatkowo wspomagane jest zapaleniami brzegów powiek i dysfunkcjami gruczołów tarczkowych. Najbardziej narażone na jęczmień są osoby które cierpią na cukrzycę, łojotok lub inne zapalenia dermatologiczne.

Czym się różni jęczmień od gradówki?
Jęczmień to wczesna forma gradówki. Jęczmień jest słabo widoczną zmianą na krawędzi oka lub znajdującą się pod powieką. Objawem towarzyszącym jest ból, z kolei gradówka to sporych rozmiarów narośl o twardej powierzchni ale nie kojarzona z bólem. Może jedynie przynosić uczucie dyskomfortu ze względu na specyficzne umiejscowienie. Jęczmień rozpoznajemy, gdy zauważamy objawy pieczenia i swędzenia. To pierwsze kilka dni, w których osoba odczuwa dyskomfort. Po 4 dniach od zauważenia pierwszych objawów i braku ich ustąpienia jęczmień najprawdopodobniej przekształca się w gradówkę. Wymaga to leczenia. Zmienia się forma dolegliwości, objawy i sposób leczenia.

Objawy towarzyszące jęczmieniowi to: ból, dyskomfort, obrzęk, zaczerwienienie powieki, zaś gradówce to: twardy guzek, brak dolegliwości bólowych, zaczerwienienie gałki ocznej, czasem guzek krwisty.

Jęczmień i gradówka różnią się sposobem leczenia. Jęczmień wystarczy leczyć w sposób nieinwazyjny, zaś gradówka często wymaga interwencji chirurgicznej. Jęczmień często leczy się w tradycyjny sposób: poprzez pocieranie bolącego miejsca złotą obrączką, przykładanie ciepłych okładów oraz masowanie jęczmienia w kierunku ujścia gruczołów celem odetkania zatkanych przewodów odprowadzających wydzielinę. Leczenie gradówki wymaga już stosowania antybiotyku a czasem nacięcia guzka, wypróżnienia jego zawartości i oczyszczenia zmienionego chorobowo miejsca. Możliwe jest również podawanie zastrzyków z kortykosteroidami.

Jak leczyć jęczmień?
Jęczmień leczy się nieinwazyjnie. Wykonuje się okłady rozgrzewające zajęte zmianą chorobową. Można aplikować przepisany przez lekarza antybiotyk. Ciepłe okłady powinno się wykonywać 2 razy dziennie, przy czym długość ich trwania powinna być odpowiednio długa, aby zdołał on rozrzedzić zalegające w ujściach gruczołów tarczkowych wydzieliny. Jęczmień można również rozgrzewać różnymi innymi przedmiotami poprzez pocieranie. Bardzo ważne, aby były one czyste i zdezynfekowane, aby nie zanieczyszczać zmiany i nie doprowadzić do zakażenia. Masaż powinno się wykonywać w kierunku ujścia gruczołów tarczkowych czyli od zewnątrz oka do wewnątrz. Niestety, nie zawsze te metody skutkują. Jeśli po leczeniu domowym zmiany i objawy nadal nie ustąpią należy dokonać konsultacji z lekarzem ze względu na możliwe powikłania. Gradówka to postać, którą przyjmuje jęczmień po kilku dniach. Taka postać wymaga ingerencji chirurgicznej. Chirurg otwiera guzek, łyżeczkuje go i oczyszcza. Kolejnym sposobem jest przyjmowanie zastrzyków zawierających kortykosteroidy. Warto obserwować zmianę i sprawdzać, czy nie ma nawrotów choroby. Charakter nawrotowy choroby może wskazywać za nowotwór, co należy wykluczyć odpowiednimi badaniami.

Profilaktyka jęczmienia
Celem zapobiegania chorobom struktur otaczających narząd wzroku należy przestrzegać podstawowych zasad higieny okolic oczu. Szczególna uwagę należy poświęcać higienie w przypadku chorób takich jak: cukrzyca łojotok, stany zapalne skóry, zapalenie spojówek czy suchość oczu. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian należy rozgrzewać powieki okładami o dość wysokiej, ale bezpiecznej temperaturze, masować powieki w odpowiednim kierunku, oczyszczać ich brzegi i uciskać ujścia gruczołów. Należy w sposób staranny wykonywać demakijaż oczu bezpiecznymi dla oczu kosmetykami o dobrej dacie przydatności do użycia. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe przykładaj się do ich starannego czyszczenia, codziennej wymiany płynu oraz zdejmowania ich, gdy ich nie potrzebujesz. Nie przesilaj oczu przed komputerem oraz myj ręce przed jakimkolwiek kontaktem z oczami. Profilaktyka jest główną wytyczną decydującą o tym, czy unikniemy choroby.

Przeczytaj również:

Przyczyny powstawania jęczmienia - http://myslowianki.pl/jeczmien-oku-przyczyny-objawy-leczenie/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska