Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka małpa

Redakcja
W komiksach o ich przygodach zaczytywały się pokolenia dzisiejszych 30- i 40-latków. Te obrazkowe historyjki wyszły spod pióra niezastąpionego Papcia Chmiela.

W komiksach o ich przygodach zaczytywały się pokolenia dzisiejszych 30- i 40-latków. Te obrazkowe historyjki wyszły spod pióra niezastąpionego Papcia Chmiela.

<!** Image 2 align=none alt="Image 178607" sub="W Toruniu - w dziale komiksu polskiego w Muzeum Okręgowym - przechowywane są prace Papcia Chmiela. Ta akwarela została namalowana specjalnie na potrzeby jednej z edycji wystawy. /fot. archiwum">Nie ma chyba drugiego takiego polskiego komiksu, który w równym stopniu realizowałby zasadę „Bawiąc, uczy”. Oto dwaj harcerze, Romek i A’Tomek, postanawiają uczłowieczyć Tytusa, małpę. Przeżywają przy tej okazji masę przygód.

Aż trudno uwierzyć, że pierwsze odcinki historii zaczęły się ukazywać na łamach „Świata Młodych” ponad 50 lat temu. Od tamtego czasu wydrukowano około 10 mln komiksów z Tytusem w roli głównej. I wciąż powstają kolejne.

<!** reklama>Jak narodził się Tytus? Wersje są dwie. Według pierwszej, powstał z plamy tuszu, która swoim kształtem przypominała twarz szympansa. Według drugiej, był doświadczalną małpką, która zadebiutowała w komiksie dotyczącym lotu w kosmos. Do życia powołał Tytusa Henryk Jerzy Chmielewski, który na kartach swojej serii wysyłał Tytusa wraz z Romkiem i A’Tomkiem w podróże przez różne dziedziny wiedzy w prototypach pojazdów, skonstruowanych przez genialnego naukowca - prof. Talenta. Każda historyjka pełna była charakterystycznego humoru.

Bywało, że Papcio Chmiel (to artystyczny pseudonim Henryka Chmielewskiego) zgadzał się na ingerencje partyjne w treść komiksu. Ale nie zawsze. Odmawiał, gdy bohaterowie mieli np. pomagać komunistycznym partyzantom.

Komiksy doczekały się wielu wznowień. Z inspiracji nimi powstały gry komputerowe, słuchowiska, sztuki teatralne, filmy, gadżety.

Wystawa w Galerii Fundacji „Les Artes” jest fragmentem szerszej ekspozycji „Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A’Tomka”.

Wernisaż odbędzie się 15 września (czwartek) o godz. 17 w Galerii Fundacji „Les Artes” przy ul. Mickiewicza 49. Wystawę będzie można oglądać do 13 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska