Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka okazja

Justyna Wojciechowska-Narloch
Przez 2,5 godziny ciemna tarcza planety Wenus zasłaniać będzie wschodzące nas Polską Słońce. To wyjątkowo rzadkie zjawisko astronomiczne zdarzy się ponownie dopiero w 2117 roku.

Przez 2,5 godziny ciemna tarcza planety Wenus zasłaniać będzie wschodzące nas Polską Słońce. To wyjątkowo rzadkie zjawisko astronomiczne zdarzy się ponownie dopiero w 2117 roku.

<!** Image 2 align=none alt="Image 190608" sub="Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium prezentuje model Wenus [Fot.: Adam Zakrzewski]">Tegoroczne przejście Wenus na tle tarczy Słońca rozpocznie się już 5 czerwca o godzinie 22.28 czasu uniwersalnego. W Polsce wtedy będzie jeszcze w najlepsze trwała noc z 5 na 6 czerwca a zegary będą pokazywały godzinę 0.28 czasu letniego.

<!** reklama>- Dlatego nie będziemy mogli zaobserwować obu pierwszych kontaktów, czyli zetknięcia się krawędzi tarczy Wenus i wschodniej krawędzi tarczy Słońca na zewnątrz i wewnątrz tarczy słonecznej, ani pierwszej części przejścia planety na tle tarczy słonecznej - tłumaczy dr hab. Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator akcji oświatowej i obserwacji nieba w ramach Programu VT-2012. - Jednakże krótka, i miejmy nadzieję pogodna, letnia noc zakończy się już około 4.30 czasu letniego. Od tego momentu, aż do zakończenia przejścia, które nastąpi około 6.55 czasu letniego, przez niemal 2,5 godziny będziemy mieli dość czasu, by zademonstrować majestatyczne przesuwanie się Wenus, wytłumaczyć jego przyczyny oraz implikacje naukowe wszystkim uczestnikom pokazu.

Astronomowie radzą, by do prowadzenia obserwacji wybrać takie stanowisko, z którego widoczny będzie północno-wschodni horyzont, gdzie wzejdzie Słońce. Azymut geograficzny wynosi tu ok. 50 stopni i zależy on w niewielkim stopniu od położenia geograficznego obserwatora. Przez 2,5 godziny trwania zjawiska widocznego nad Polską Wenus przesunie się na tle Słońca aż o około 1/3 jego średnicy. Dzięki temu to wydarzenie na niebie będzie łatwe do zaobserwowania.

Tę wyjątkową drogę Wenus warto obejrzeć, bo to po raz ostatni w tym stuleciu i bez wątpienia po raz ostatni w naszym życiu. Z całą pewnością ułatwi to udział w profesjonalnych obserwacjach z użyciem teleskopów licznie organizowanych w całym naszym regionie. Te odbędą się m.in. w Brodnicy, Dobrzyniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Jabłonowie Pomorskim., Radziejowie, Unisławiu i Toruniu. Wstęp wolny.


Tu m.in. można obserwować:

Toruń, Gimnazjum i Liceum Akademickie.

Gniewkowo, Astrobaza przy Gimnazjum nr 1

Zławieś Wielka, Astrobaza przy Zespole Szkół

Golub-Dobrzyń, Astrobaza przy Zespole Szkół nr 1

Jabłonowo Pomorskie, Astrobaza przy Zespole Szkół

Rypin, Astrobaza przy Zespole Szkół Miejskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska