Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro Agencja Mienia Wojskowego będzie licytowała kolejne fragmenty kompleksu przy ul. Podgórskiej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Koszary rudackie pilnie potrzebują inwestora
Koszary rudackie pilnie potrzebują inwestora Adam Zakrzewski
Tym razem pod młotek pójdą dwie działki. Jedna z nich jest zabudowana, stoją na niej magazyny i warsztat.

Zarządcy dóbr z demobilu ponownie starają się znaleźć kupca dla kompleksu koszar rudackich przy ulicy Podgórskiej w Toruniu.

Przez kilka lat nie udało się go sprzedać w całości, zespół został więc podzielony na kilka części. Trzy z nich trafiły pod młotek w grudniu ubiegłego roku, teraz przyszła kolej na dwie następne. Pierwsza ma 0,3 hektara powierzchni, znajdują się na niej dwa budynki magazynowe oraz dawne warsztaty. Licytacja rozpocznie się od 364 tys. złotych. Druga działka, mająca niecałe 0,2 ha, nie jest zabudowana, Agencja Mienia Wojskowego chce uzyskać za nią minimum 210 tys. złotych.

Podział miał ułatwić sprzedaż zabytkowego zespołu, jak dotąd jednak sytuacja koszar pozostaje taka sama. Na opuszczonych budynkach coraz bardziej widać ślady zostawiane przez ząb czasu, a co gorsza również zbieraczy złomu. Beznadziejny pat trwa już od lat, los kolejnego toruńskiego zabytku jest zagrożony.

- Jest tam oryginalna stajnia i szpital dla koni, do których, gdy organizowaliśmy tam inscenizację, konie nie chciały wchodzić, bo czuły jeszcze zapach chorych zwierząt - wspomina Mirosław Giętkowski, dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych. - Na budynku klubu stoi natomiast piękny stary zegar, kilka lat temu wyremontowany przez jednego z żołnierzy.

Koszary rudackie mają jeszcze wiele innych atutów, jednak aby je wykorzystać, trzeba mieć wizję zagospodarowania tego miejsca, wykraczającą daleko poza ramy działania Agencji Mienia Wojskowego. Może w poszukiwaniu inwestora, który wykorzystując koszary mógłby ożywić położoną na uboczu część Torunia, powinny pomóc również władze miasta? AMW i toruński magistrat już przecież ze sobą współpracowali, z dobrym skutkiem dla obu stron.

Służyły artylerzystom

Zespół koszar rudackich powstawał przez ponad 20 lat, budowa rozpoczęła się w 1888 roku. Z tych czasów pochodzą szachulcowe bloki przy obecnej ulicy Podgórskiej. Pozostałe części zespołu powstały w latach 1904 i 1909, ale nie budowano już ich z pruskiego muru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska