Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalkulator 800 plus sprawdzi, ile oszczędzisz na waloryzacji 500 plus. Darmowe narzędzie wylicza, ile ze świadczenia zjada inflacja

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Darmowy kalkulator 800 plus pokaże, ile realnie oszczędzisz dla swojego dziecka. Suche odkładanie świadczenia na koncie to 95 tys. zł straty.
Darmowy kalkulator 800 plus pokaże, ile realnie oszczędzisz dla swojego dziecka. Suche odkładanie świadczenia na koncie to 95 tys. zł straty. Andrzej Banas / Polska Press
Pierwszy w Polsce kalkulator 800 plus już działa! Narzędzie przeliczy, jaką kwotę rodzice zgromadzą dla swoich dzieci w zależności od wieku pociechy, inflacji i ewentualnego korzystania z obligacji. W ciągu kilkunastu lat mowa o ponad 150 tys. zł. Autorzy wyliczają także, ile inflacja zabiera z 800 plus.

Spis treści

800 plus na wydatki czy inwestycje?

Proste wyliczenia pokazują, że w ciągu 18 lat życia każde dziecko w Polsce, które co miesiąc otrzymywałoby 800 plus w ramach rządowego wsparcia, po tym czasie zgromadzi już ponad 172 tys. zł oszczędności. Oczywiście to wyliczenie zakładaj zerową inflację oraz to, że kwota świadczenia się nie zmieni, a całość wypłat przeznaczona będzie na inwestycje lub zostało pozostawione do dyspozycji dziecka już po osiągnięciu przez niego pełnoletności.

Ciężko jest sobie wyobrazić, że całą kwotę przez cały okres pobierania świadczenia będziemy przeznaczać na inwestycje, ale faktem jest, że coraz większa liczba rodziców chce przeznaczyć przynajmniej część tych środków na zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci. Kalkulator 800 plus stworzony przez Omni Calculator to narzędzie, które umożliwia proste przeliczenie, jakie oszczędności da comiesięczne odkładanie z 800 plus konkretnych kwot. To może stanowić istotny element długoterminowego planowania finansów polskich rodzin.

Obligacje skarbowe to nawet 40 proc. zysku

Autorzy kalkulatora wskazują, że bardzo częstą praktyką zarządzania tymi środkami przez rodziców jest odkładanie całości comiesięcznych wypłat 500 plus (od stycznia 800 plus) na konto i przekazanie dziecku zgromadzonej w ten sposób kwoty, gdy osiągnie ono pełnoletność. Jednocześnie zachęcają oni do korzystania z obligacji rodzinnych 6- lub 12-miesięcznych.

To co warto podkreślić to fakt, że o ile wiek dziecka pozwala jeszcze na skorzystanie z rodzinnych obligacji skarbowych, to zawsze będzie to lepsze rozwiązanie niż odkładanie pomiędzy z programu na koncie bądź w gotówce. Szczególnie w obliczu inflacji, która, mimo iż ma tendencję spadkową, jeszcze długo konsumować będzie znaczną część pieniędzy, które nie będą miały możliwości pomnożenia swojej wartości przy pomocy różnych instrumentów finansowych- tłumaczy Dawid Siuda, specjalista finansowy i autor narzędzia z Omni Calculator.

Obligacje skarbowe wygrywają w kwestiach inwestycyjnych także dlatego, że zawsze ich oprocentowanie jest powiększane o wartość wskaźnika inflacji. Autorzy kalkulatora podają także bardzo obrazowy przykład.

Nie inwestujesz? Tracisz ponad połowę kwoty

Jeżeli dla dziecka urodzonego w sierpniu 2023 roku rodzice zdecydują się odkładać całość świadczenia na jego przyszłość, to po 18 latach przetrzymywania tych pieniędzy na koncie zgromadzą oni zaledwie 76 207,80 zł. Inflacja w tym przypadku „wchłonie” ponad 95 tys. zł.

I odwrotnie, rodziny, które zaczną inwestować 800 plus w obligacje, mogą zyskać nawet dodatkowe 40 proc. lub więcej. Inwestowanie w obligacje to niemal pewny zysk, nawet jeżeli inwestycje nie będą wieloletnie. Wybór 6-letnich obligacji dla dziecka, które urodziło się we wrześniu 2014 roku **to oszczędności rzędu ponad 63 tys. zł, wobec nieco ponad 57 tys. bez ich udziału**. To 12 proc. więcej.

W kalkulatorze 800 plus wystarczy wskazać:

  • miesiąc oraz rok urodzenia dziecka,
  • czy mamy jakiś dodatkowy budżet początkowy
  • wprowadzić wartość inflacji
  • podać typ rodzinnych obligacji skarbowych, jeśli zamierzamy z nich skorzystać

Kalkulator dostępny jest na stronach Omni Calculator. Od stycznia 2024 roku wartość świadczenia 500 plus wzrośnie do 800 zł na każde dziecko. Wyższe wypłaty nie wymagają żadnych dodatkowych wniosków, a ZUS zastrzega, że pierwsze wypłaty mogą być opóźnione. Wówczas wyrównanie zostanie wypłacone wraz ze świadczeniem w lutym.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kalkulator 800 plus sprawdzi, ile oszczędzisz na waloryzacji 500 plus. Darmowe narzędzie wylicza, ile ze świadczenia zjada inflacja - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska