MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat Zaleski proponuje: więcej wsparcia dla różnych grup społecznych

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wideo
od 7 lat
Kandydujący na prezydenta Torunia kadencji 2024-2029 Michał Zaleski przedstawił propozycje dotyczące seniorów, osób z niepełnosprawnościami, ochrony zdrowia, oświaty oraz sportu i rekreacji.

Przypomnijmy, że rządzący Toruniem jako prezydent od 2022 roku Michał Zaleski walczy o szóstą kadencję w tej roli. W niedzielę 21 kwietnia w drugiej turze wyborów na to stanowisko zmierzy się z Pawłem Gulewskim (Koalicja Obywatelska).

Wybory na prezydenta Torunia: co proponuje Michał Zaleski?

W piątek 12 kwietnia podczas konferencji prasowej Michał Zaleski przedstawił swoje propozycje dotyczące sfery społecznej. Jak zaznaczył, z ich realizacją nie powinno być problemów. Podstawą do tego są decyzje już podjęte przez władze Torunia, w tym Radę Miasta.

Wśród tych propozycji jest kontynuacja budowy przez miasto mieszkań. Obecnie powstaje około 350. W kadencji 2024-2029 ich liczba ma wzrosnąć o tysiąc. W planach jest powstanie kolejnych mieszkań chronionych (w trzech lokalizacjach) oraz mieszkań dla absolwentów wyższych uczelni.

Michał Zaleski mówił też o budynku przy ulicy Bydgoskiej 50/52. Dobiega końca jego remont. Za kilka tygodni działalność tutaj rozpocząć ma Toruńska Agenda Kulturalna. Drugą część przewidziano na działania społeczne. Ma tu funkcjonować kolejny w Toruniu Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów oraz warsztat terapii zajęciowej z kawiarenką i hostelem.

Michał Zaleski zapowiedział rozszerzenie programu finansowego wsparcia z budżetu miasta o nowe grupy osób z niepełnosprawnościami oraz na likwidację barier architektonicznych.

Ważnym elementem wsparcia psychologicznego i pedagogicznego ma być powstałe niedawno w innym punkcie ulicy Bydgoskiej Centrum Rozwoju i Terapii. Uczniowie kolejnych szkół powinni być objęci badaniami stanu psychicznego prowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dotąd przeprowadzono je w 10 placówkach. Zwiększona ma być liczba osób zapewniających pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach.

Michał Zaleski proponuje: będą kolejne domy pobytu dla seniorów

Wspomniany Dom Dziennego Pobytu przy ulicy Bydgoskiej 50 nie ma być jedyną nową taką placówką. Kolejne powstaną na Rubinkowie, Wrzosach i Podgórzu. Powstaną też kolejne centra aktywności lokalnej (CAL) - w wieży ciśnień na Kluczykach oraz w dawnej rakarni przy Szosie Chełmińskiej

Nowe będą też obiekty szkolne - przy ulicy Strzałowej na lewobrzeżu, którego budowa się kończy, oraz przy ulicy Grasera na Jarze. Plany obejmują stworzenie kompleksów sportowych na osiedlach - z boiskami, kortami i siłowniami zewnętrznymi.

- Mamy już fundusze z Ministerstwa Sportu i Turystyki na modernizację orlików. Jest ich w Toruniu 24. Powstać musi system corocznych remontów takich obiektów, od dwóch do czterech, bo są już mocno zużyte - stwierdził Michał Zaleski.

Mówił on też o stworzeniu całodobowej przychodni stomatologicznej na bazie ustaleń z władzami UMK, w efekcie uruchomieniu kierunku stomatologia w Collegium Medicum UMK. Nowości mają się pojawić w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ulicy Batorego: oddział rehabilitacji kardiologicznej, centrum chorób urologicznych oraz drugi robot da Vinci.

Więcej informacji o wyborach samorządowych w Toruniu i okolicach znajdziesz na naszej stronie: nowosci.com.pl

- Jest też program modernizacji Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej. Jego środkowa część zostanie przebudowana na filię Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. W planach jest uruchomienie opieki długoterminowej w miejscu zamieszkania. Trwa procedura zakupu pierwszych dwóch samochodów, którymi do domu pacjenta będą mogły ze sprzętem dojechać osoby zapewniające taką opiekę - mówił Michał Zaleski.

Wybory na prezydenta Torunia: nowe hasło i kolor Michała Zaleskiego

Co ciekawe, podobne propozycje, choćby w sprawie DPS-u, przedstawiał konkurent Michała Zaleskiego, Paweł Gulewski. Skąd ta zbieżność? Jak mówił Michał Zaleski, to efekt tego, że wiele z tych propozycji Paweł Gulewski przygotowywał jako jego zastępca, którym był do niedawna.

Michał Zaleski przed drugą turą wyborów nie tylko składa propozycje programowe. W porównaniu z okresu przed pierwszą turą zmienione zostało hasło jego kampanii - na "Sprawdzony prezydent". Inny jest też kampanijna barwa Michała Zaleskiego - granat zastąpiła biel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska