Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska w rejonie Torunia. Jak sprawdzić stan wody?

ao
Jedynym kąpieliskiem w rejonie Torunia jest jezioro w Kamionkach Małych
Jedynym kąpieliskiem w rejonie Torunia jest jezioro w Kamionkach Małych Jacek Smarz
Sanepid opublikował listę kąpielisk w rejonie Torunia. Status kąpieliska ma tylko jezioro w Kamionkach Małych. Ponadto skorzystać można z trzech "miejsc wykorzystywanych do kąpieli" - w Chełmży, Zalesiu i Osieku nad Wisłą.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny otrzymał następujące terminy funkcjonowania kąpielisk w rejonie Torunia:

- Kamionki Małe (jez. Kamionkowskie) – od 18 czerwca do 21 sierpnia
- Chełmża (jez. Chełmżyńskie) – od 25 czerwca do 31 sierpnia
- Zalesie (jez. Chełmżyńskie) – od 15 czerwca do 31 sierpnia
- Osiek n/Wisłą (jez. Osiek) – od 27 czerwca do 29 sierpnia

Zgodnie z ustawą kąpielisko to „wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określoną w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk, pod warunkiem, że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli”.

Trochę teorii

Czym zatem jest miejsce wykorzystywane do kąpieli? To „wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, nie będący kąpieliskiem i wykorzystywany do kąpieli”.

Kąpieliska - w potocznym rozumieniu - muszą być oznaczone przy użyciu widocznej i czytelnej tablicy informacyjnej, umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu i w bliskim sąsiedztwie akwenu.

Na tablicy muszą znaleźć się przede wszystkim dane organizatora odpowiedzialnego za takie miejsce, bieżąca informacja dotycząca jakości wody, a także dane właściwego sanepidu (adres siedziby i numer telefonu). Warto sprawdzić, czy kąpieliska w rejonie Torunia mają odpowiednie oznaczenia i informacje.

Miejsca zgłoszone do sanepidu podlegają stałej kontroli sanitarnej. Próbki wody badane są pod kątem składu bakteriologicznego – oznaczane są bakterie Escherichia coli oraz Enterokoki (paciorkowce kałowe). Przeprowadzana jest też ocena organoleptyczna wody, która obejmuje: obecność osadów smolistych, przedmiotów pływających, olejów mineralnych (widoczne plamy), zapach, substancje powierzchniowo czynne (obecność trwałej piany) oraz zakwit sinic (smugi, kożuch, piana). Wystąpienie któregokolwiek z tych parametrów dyskwalifikuje dany akwen.

Sprawdź stan wody

Pierwsze badanie wody w kąpielisku przeprowadza organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wcześniej niż na 10 dni przed planowanym przez organizatora rozpoczęciem sezonu. Harmonogram badania próbek wody (obejmujący 4 badania w sezonie) organizator kąpieliska przedstawia do zatwierdzenia właściwemu sanepidowi. Aby upewnić się, czy dany akwen nadaje się do kąpieli wystarczy skorzystać z serwisu kąpieliskowego: TUTAJ

- Kąpiel w nie przeznaczonym do tego celu zbiorniku wodnym może się skończyć "sensacjami żołądkowymi", wysypką, świądem, trudno gojącymi się zmianami skórnymi bądź grzybicami. Nigdy nie wolno kąpać się w akwenie, w którym woda jest mętna, ma zmienioną barwę i nieprzyjemny zapach – świadczy to bowiem o silnym zakwicie glonów, a zwłaszcza sinic.
Bezpiecznie zażywać ochłody w upalne letnie dni można tylko w wodach, które podlegają nadzorowi sanitarnemu. Nie wolno nigdy ulegać pokusie kąpieli w fontannach, w których woda nie podlega żadnym badaniom. W znajdującej się w obiegu zamkniętym wodzie z fontann, do której często dostają się ludzkie bądź zwierzęce nieczystości, mogą pojawić się groźne dla zdrowia drobnoustroje - przestrzega Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.

Czytaj także: Autobus do Kamionek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska