Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kara ma być surowa

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa
Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa K. Prokuska
Czego domaga się Krajowa Rada Sądownictwa dla Jerzego Ż. z Wąbrzeźna?

[break]
- Wnioskujemy o najsurowszą karę, czyli pozbawienie pana Ż. statusu sędziego w stanie spoczynku - mówi Waldemar Żurek, rzecznik rady.
Jak już informowaliśmy, Krajową Radę Sądownictwa poruszyła łagodna kara dyscyplinarna wymierzona przez Sąd Dyscyplinarny w Gdańsku dla Jerzego Ż. z Wąbrzeźna. Ten były wieloletni prezes Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie i wiceminister sprawiedliwości w rządzie Marka Belki, pożyczał od ludzi pieniądze i ich nie oddawał. Także od osób, w sprawach których orzekał. Gdański sąd ukarał go brakiem podwyżki uposażenia przez dwa lata.
„Rażąco łagodna”
- Odwołaliśmy się od gdańskiego orzeczenia do Sądu Dyscyplinarnego Odwoławczego przy Sądzie Najwyższym uznając, że kara jest rażąco łagodna w stosunku do szkodliwości przewinień dyscyplinarnych, które Jerzy Ż. popełnił. Wnioskujemy o najsurowszą z możliwych kar dyscyplinarnych, czyli pozbawienie go statusu sędziego w stanie spoczynku, a co za tym idzie - towarzyszących temu stanowi świadczeń - wyjaśnia sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Przypomnijmy, że Jerzy Ż. złożył wniosek o przejście w stan spoczynku, czyli na sędziowską emeryturę, zaraz po tym, jak w Toruniu wszczęto w jego sprawie postępowanie dyscyplinarne. Od tego czasu nie orzeka i należą mu się wysokie apanaże (ok. 7 tysięcy zł). Wiadomo jednak, że część zabiera mu komornik, zaspokajając wierzycieli. Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozprawy odwoławczej na 2 września. Jak zaznacza sędzia Waldemar Żurek, incydentalne (kilka razy w roku) Krajowa Rada Sądownictwa odwołuje się do SN od orzeczeń sądów dyscyplinarnych. Jeśli już to czyni, to zazwyczaj domagając się zaostrzenia kary. - I Sąd Najwyższy dotąd zazwyczaj przychylał się do naszych wniosków - dodaje rzecznik.
Sędziowie nie są bezkarni
W jakiej sytuacji znajdzie się Jerzy Ż., jeśli faktycznie usłyszy karę najsurowszą? Straci wysokie świadczenie sędziego w stanie spoczynku i przejdzie na zdecydowanie skromniejsze z ZUS.
- Zapewniam, że sędziowie dopuszczający się przewinień nie są bezkarni. Sady dyscyplinarne w Polsce są surowe, dlatego rzadko odwołujemy się od ich orzeczeń - mówi rzecznik KRS. - Obraz bezkarności sędziów w społecznym odbiorze budują niektóre media.cp

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska