Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może zabrać głos w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego województwa

Lucyna Budniewska
Węzeł autostradowy w Czerniewicach
Węzeł autostradowy w Czerniewicach Jacek Smarz
Rozpoczynają się prace nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko-pomorskiego. Wnioski mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy.

- To dokument ściśle związany z przyjętą dwa lata temu strategią rozwoju społeczno-gospodarczego województwa - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Zostaną w nim umieszczone wszystkie najważniejsze dla regionu inwestycje założone na najbliższe 15 lat, na przykład kujawsko-pomorskie odcinki S5 i S10 z węzłem autostradowym w Czerniewicach, a także obszary chronionego krajobrazu. Wyznaczy on politykę przestrzenną województwa do 2030 roku. Choć nie będzie aktem prawa miejscowego, będzie w znacznej mierze wpływał na politykę inwestowania w gminach.
[break]
Prace nad planem rozpoczynają się od szerokich konsultacji społecznych, w których każdy mieszkaniec województwa, każde zainteresowane środowisko i każdy lokalny samorząd może zabrać głos i przedstawić propozycje. Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, wnioski do 31 maja przyjmuje Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego (www.biuro-planowania.pl). Można je składać pocztą tradycyjną, elektroniczną (bez konieczności posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego), a także ustnie.
Projekt planu będzie efektem pracy analityków i planistów z KPBPPiR. Urząd Marszałkowski zakłada, że będzie mógł zostać przedstawiony sejmikowi w przyszłym roku.

Powstrzymać degradację

Założenia przyszłej polityki przestrzennej samorządu województwa kujawsko-pomorskiego wpisują się w zapoczątkowaną przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego debatę o polskim krajobrazie i sposobach powstrzymania jego degradacji. W Urzędzie Marszałkowskim już jesienią ubiegłego roku powołany został zespół do spraw ładu przestrzennego, którego misją jest stworzenie mechanizmów i narzędzi służących ochronie krajobrazu i właściwemu planowaniu przestrzeni publicznej.
W skład zespołu weszli urzędnicy samorządowi, ale do udziału w pracach zapraszają także urbanistów, architektów, społeczników i reprezentantów lokalnych społeczności.
Uczestnicy zespołu dyskutowali między innymi o konieczności przeprowadzania konkursów architektonicznych wszędzie tam, gdzie realizuje się projekty finansowane ze środków
publicznych.

Mieszkać po kujawsku

Jednym z pierwszych sukcesów nowego podejścia do ochrony krajobrazu kulturowego jest konkurs samorządu województwa oraz toruńskiego i bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich na projekt energooszczędnego domu jednorodzinnego, nawiązującego do regionalnych tradycji budownictwa. Mimo krótkiego terminu wpłynęło aż 129 prac. Zwycięzcy - Grzegorz Ostrowski i Karol Jackiewicz z katowickiego biura Ostrowski Architektura - zaproponowali budynek o tradycyjnej bryle, ale z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych, wykorzystujący m.in. prefabrykowane elementy drewniane. Według ich zapewnień można go zbudować w mniej więcej dwa miesiące, za ok. 500 tys. zł. Ta i inne wyróżnione prace mają znaleźć się w specjalnym katalogu i w internecie, a mieszkańcy województwa będą mogli skorzystać z nich za symboliczną opłatą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska