Kiedy na tor i jak finanse eWinner Apatora Toruń?

Materiał informacyjny
APATOR Toruń
APATOR Toruń
W sobotę na toruńskiej Motoarenie miało dojść do meczu Polska – Australia. W przyszłym miesiącu miały ruszać rozgrywki z zaplecza Ekstraligi z udziałem eWinner Apatora Toruń. Niestety, ale obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sparaliżowała sport, w tym żużlowy. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych meczów i czy zakłady bukmacherskie pozostaną sponsorem naszej drużyny?

Jak ze sponsoringiem – zakłady bukmacherskie eWinner nadal z Apatorem?

Pandemia koronawirusa odbija się na gospodarce i wielu ekspertów jest zgodnych – następne tygodnie to największy kryzys ekonomiczny od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Przez stan epidemiczny wszystkie rywalizacje sportowe w kraju zostały odwołane lub przełożone. Jednak najgorszy czas dla organizacji dopiero może nadejść. Pierwszą myślą, która się nasuwa, jest fakt, że dotychczasowi sponsorzy szukający oszczędności, zmniejszą nakłady na sport lub kompletnie od tego odejdą. Już w tym momencie kłopoty przejawia między innymi Ekstraligowa drużyna Stal Gorzów, ponieważ prezes tytularnego sponsora, truly.work, zapowiedział kilka dni temu o chęci wycofania się. Nie wiemy jeszcze, jaki będzie finał tej historii, ale w najlepszym wypadku dojdzie do renegocjacji umowy i niewątpliwie budżet klubu zostanie uszczuplony. O jakich kwotach mowa? Nawet kilkaset tysięcy złotych, a na razie opisujemy przypadek tylko jednego sponsora klubu.

Od nadchodzącego sezonu Apator Toruń będzie miał nowego sponsora tytularnego, eWinner. Jak wygląda sytuacja w branży zakładów bukmacherskich? Sama firma sponsorująca nasz klub nie zabiera głosu na ten temat i nie ma się co dziwić, ponieważ jest na to za wcześnie. Jednak niewątpliwie cała branża bukmacherska również ucierpi na obecnej sytuacji. Brak większości rozgrywek sportowych oznacza mniej klientów. Tak prezes STS, największego legalnego podmiotu oferującego obstawianie w naszym kraju, liczy straty w milionach złotych i wskazuje, że może dojść do renegocjacji umów sponsorskich.

Mowa tutaj o jednej firmie, która jest sponsorem tytularnym Apatora Toruń. Jednak w żużlu występuje wiele mniejszych, lokalnych przedsiębiorstw, które wspierają swoje drużyny i tutaj także może dojść do zmniejszenia wpływów do budżetu czy w ogóle wycofania się niektórych marek ze sponsoringu. To sytuacja, która prawdopodobnie będzie odczuwalna nie tylko w polskim sporcie, ale również światowym. Naturalną koleją rzeczy wydaje się fakt, że pensje zawodników mogą nie być już tak duże. Póki co to wszystko wyrokowania, a następne miesiące pokażą, jak wszystko się ułoży. Mimo mniejszych przychodów nie ma przesłanek, aby eWinner nie pozostał sponsorem tytularnym Apatora Toruń.

Kiedy Apator wróci na tor i jak radzić sobie z tęsknotą za czarnym sportem

Przejdźmy teraz do kwestii sportowej. Żużel to dyscyplina, która i tak każe swoim kibicom czekać na siebie bardzo długo, przerwa pomiędzy sezonami trwa aż pół roku. Tym razem zapowiada się niespotykana, najdłuższa pauza od momentu, ostatniego poczucia woni spalonego metanolu. Kiedy eWinner Apator Toruń wróci na tor i będziemy mogli wybrać się na Motoarenę? Obecnie Główna Komisja Sportu Żużlowego przełożyła na nieokreślony termin pierwszą kolejkę zmagań, zakazała sparingów oraz treningów na owalach. Można także wyczytać, że GKSŻ planuje start rozgrywek od 7 do 10 dni od chwili zdjęcia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Naturalnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się pandemia koronawirusa, a jest to sprawa kluczowa. Jak wspominał prezes Ekstraligi, nawet jeżeli wyciszymy i uporamy się z zagrożeniem w Polsce, to nadal jesteśmy w aspekcie rozgrywek uzależnieni od innych państw. W końcu w lidze jeździ wielu obcokrajowców. Tak na przykład w drużynie eWinner Apatora Toruń bracia Holderowie są uzależnieni od działań Wielkiej Brytanii. Jerzy Kanclerz zakłada nawet opcję powrotu rozgrywek w czerwcu jako optymistyczną.

Nie wiadomo jak długo jeszcze będziemy musieli czekać na rozgrywki żużlowe. Pamiętajmy również o tym, że zawodnicy potrzebują czasu na przygotowanie się do sezonu. Póki co pozostają nam powtórki i wspomnienia, a w tym pomaga między innymi stacja telewizyjna nSport+. Codziennie o godzinie 16:00 oraz 21:00 można śledzić retransmisje niezapomnianych spotkań. Tak też 23 i 24 marca mogliśmy obserwować naszą półfinałową serię play-off z Włókniarzem Częstochowa z 2013 roku, która pozostanie w pamięci wielu fanów do końca życia. W nadchodzącą niedzielę czeka nas kolejne miłe wspomnienie, tym razem z majowego wyjazdu do Leszna w 2015 roku.

Apator Toruń pewniakiem zakładów bukmacherskich do awansu do Ekstraligi

Nie ma chyba żadnego zdziwienia, że eWinner Apator Toruń był i jest zdecydowanym faworytem do wygrania rozgrywek na zapleczu Ekstraligi. Jak na pierwszoligowe warunki w Grodzie Kopernika powstał dream team. Kto by jeszcze kilka lat temu przypuszczał, że mistrz świata z 2012 roku nie będzie ścigał się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce? Na prezentacji sponsora, eWinnera, padały nawet żarty o zakład, że Anioły przejdą sezon bez porażki… i jest to jak najbardziej możliwy scenariusz. Póki co pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji w kraju i na świecie, aby liga mogła wystartować.

Udział w zakładach bukmacherskich w Polsce dozwolony jest od 18. roku życia i możliwy tylko u legalnych bukmacherów, które posiadają odpowiednie zezwolenie z Ministerstwa Finansów. Zagraniczne strony oferujące hazard są blokowane i umieszczone w Rejestrze Domen Zakazanych. Poza tym każdy musi być świadomy uzależnienia, jakie niesie ze sobą typowanie. Zakłady bukmacherskie nie są sposobem na zarobek, a jedynie dodatkiem do emocji sportowych.

Autor tekstu: Damian Maniecki (@Maniecki_Damian na Twitterze) - redaktor Zagranie.com, współzałożyciel podcastu Piąte Okrążenie, fanatyk żużla, sportów walki i hokeja na lodzie.

Dodaj ogłoszenie