Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kiedy umowa o pracę na czas nieokreślony? [ADWOKAT RADZI]

mo
Adwokat Aleksandra Chołub
Adwokat Aleksandra Chołub
- Szef zawarł ze mną umowę na czas określony na trzy lata. Potem umowę na jeszcze 9 miesięcy, która kończy mi się 30 czerwca. Czy po zmianie przepisów to już jest umowa na czas nieokreślony?

Z takim pytaniem zwrócił się nasz Czytelnik zaznaczając, że u tego samego pracodawcy pracuje już ponad 33 miesiące. Odpowiedzi udziela adwokat Anna Chołub z Izby Adwokackiej w Toruniu:

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 251 § 1 kodeksu pracy od dnia 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy. Natomiast łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Przepis art. 251 § 3 kodeksu pracy stanowi z kolei, że jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż liczba umów określona w tym przepisie, uważa się, że pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Następuje to odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Oznacza to, że łączna liczba umów zawartych na czas określony między tymi samymi stronami nie może przekroczyć trzech, a łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u tego samego pracodawcy na czas określony nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Przekroczenie tego limitu będzie równoznaczne w skutkach z zawarciem z pracownikiem umowy o pracę na czas nieokreślony, podobnie jak zawarcie z pracownikiem czwartej umowy o pracę. Tych limitów nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony: w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy; w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym; w celu wykonywania pracy przez okres kadencji; w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy. Do umów o pracę na czas określony zawartych przed wejściem w życie nowych przepisów i trwających nadal w dniu ich wejścia w życie (22 lutego 2016 r.) stosuje się znowelizowany przepis art. 251 § 1 kodeksu pracy. Jednakże okres 33 miesięcy będący maksymalnym dopuszczalnym okresem zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony należy liczyć od dnia wejścia w życie nowych przepisów (od 22 lutego 2016 r.). Zatem umowa o pracę Czytelnika wywarłaby skutki tak, jak umowa zawarta na czas nieokreślony dopiero po upływie 33 miesięcy, licząc od 22 lutego 2016 r.

Warto wiedzieć: Co piątek porada prawnicza

W każdym piątkowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy znajdą rubrykę z prawniczą poradą. W niej natomiast zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wątpliwości prawnych.

Pytania można przysyłać pod adres mailowy: [email protected]

Fot. Grzegorz Olkowski
============06 Zdjęcie Podpis Akcent 8.2 (10232545)============
adwokat anna chołub

Izba Adwokacka w Toruniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska