Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy autobusów pilnie poszukiwani

Karol Piernicki
W grudziądzkim MZK szukają osób na stanowisko kierowców. Na zdjęciu Marcin Lewandowski (z lewej) oraz Krzysztof Kalinowski, w jednym z solarisów, który znajduje się w taborze miejskiej spółki
W grudziądzkim MZK szukają osób na stanowisko kierowców. Na zdjęciu Marcin Lewandowski (z lewej) oraz Krzysztof Kalinowski, w jednym z solarisów, który znajduje się w taborze miejskiej spółki Marcin Dutkowski
Trudna sytuacja Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Spółce udało się znaleźć chętnych do pracy w roli motorniczego, ale wciąż brakuje kierowców autobusów.

Od dłuższego czasu MZK poszukiwał osób, które mógłby zatrudnić w jednej z tych ról. Zakończona została rekrutacja dziesięciu chętnych do pracy motorniczych. Nie oznacza to jednak wcale, że wkrótce zasiądą oni za pulpitami grudziądzkich tramwajów.

- Wybrane osoby odbędą szkolenie organizowane i finansowane przez Powiatowy Urząd Pracy - informuje Włodzimierz Tesz, rzecznik prasowy MZK Grudziądz. - Jeżeli zdadzą stosowne egzaminy i uzyskają uprawnienia, wówczas zostaną zatrudnione w naszym zakładzie.

Gorzej wygląda sytuacja z kierowcami autobusu. Spółka wciąż szuka sześciu osób, gotowych podjąć się tej pracy. Jakie warunki trzeba spełnić? Trzeba posiadać prawo jazdy kategorii D wraz z ukończonym kursem na przewóz osób, choć w MZK przyznają, że chętnie przyjmą też osoby z prawem jazdy kategorii C.

Gdzie leży problem? Dlaczego jest tak mało chętnych do podjęcia tego typu pracy? Nieoficjalnie mówi się, że posiadając uprawnienia, o których piszemy wyżej, za kółkiem innych pojazdów niż autobusy można zarobić dużo więcej. A jakie płace oferowane są u miejskiego przewoźnika?

- Wynagrodzenie zasadnicze waha się w przedziale 2-2,6 tysięcy złotych brutto - odpowiada przedstawiciel MZK. - Ale płaca zasadnicza to nie wszystko. Pracownicy korzystają z szerokiego wachlarza świadczeń: otrzymują umundurowanie, środki czystości, czy ekwiwalenty. Do tego dochodzą premie regulaminowe. Do korzyści należy także zaliczyć możliwość korzystania z biletów pracowniczych i funduszu socjalnego.

Wkrótce zima, a jak wiadomo grudziądzka spółka odpowiada za sprzątanie ulic. Coraz bliżej także powrót do Grudziądza po modernizacji sieci tramwajów (planuje się, że nastąpi to w styczniu). Czy nie ma obaw, że zakład przez niedobory kadrowe nie podoła obowiązkom?

- Do zimy jesteśmy przygotowani tak samo, jak do przewozu pasażerów - zapewnia Włodzimierz Tesz. - Nie ma niebezpieczeństwa, że do łagodzenia skutków opadów śniegu i niskich temperatur nie wyjedziemy z powodu braku obsad. Wprowadzamy takie rozwiązania organizacyjne, które pozwalają na wykonywanie powierzonych nam zadań w sposób niezakłócony.

W grudziądzkim Powiatowym Urzędzie Pracy nie ma w tej chwili
ofert, w których kandydat musiałby posiadać prawo jazdy kategorii D. W bieżącym roku było pięć takich. Żadna nie została zrealizowana przez urząd.

- Albo oferty te były anulowane, albo pracodawca pozyskiwał pracowników spośród osób u nas niezarejestrowanych - tłumaczy Izabela Pogorzelska kierownik Działu Usług i Rynku Pracy w PUP. - W naszej bazie mamy dwadzieścia osób, które posiadają prawo jazdy kategorii D. Wielu nie ma jednak aktualnych badań pozwalających na przewóz osób. A nawet jeśli je mają, rezygnują z pracy za kółkiem z powodu wieku, stanu zdrowia lub małego doświadczenia.

Trudno mówić o kwotach, jakie można zarobić. Z reguły pracodawcy gwarantują płacę minimalną, natomiast dodatkowe warunki negocjują z kandydatami podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska