Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieszonkowcy pod nadzorem

Karol Piernicki
Bezpośrednio przed świętami łatwo stać się ofiarą działania kieszonkowca - zwłaszcza w centrum handlowym lub na bazarze. Grudziądzcy policjanci zapowiadają wzmożone kontrole tych punktów
Bezpośrednio przed świętami łatwo stać się ofiarą działania kieszonkowca - zwłaszcza w centrum handlowym lub na bazarze. Grudziądzcy policjanci zapowiadają wzmożone kontrole tych punktów Sławomir Kowalski
Rozpoczynające się święta to czas, kiedy nasilają się działania oszustów i kieszonkowców - alarmują grudziądzcy policjanci. I jednocześnie radzą, co zrobić, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Przedświąteczna gorączka dotyka niemal każdego z nas trwa praktycznie do samej Wielkiej Nocy.

- Nie miałam kiedy zrobić wcześniej większych zakupów, bo oboje z mężem pracujemy - przyznaje Judyta Mełnik, mieszkająca na Rządzu. - Planuję je zrobić dopiero w sobotę. Mam nadzieję, że w sklepach dużego tłoku nie będzie, choć to raczej nieuniknione.

Tak bowiem działo się zwykle przy okazji świąt wielkanocnych i innych w poprzednich latach. A takie środowisko to raj dla kieszonkowców. Dlatego...

- Przed centrami handlowymi, w marketach, na bazarach i osiedlach pojawią się policjanci, którzy będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa i o tym jak nie stać się ofiarą oszustów czy kieszonkowców, wykorzystujących przedświąteczną gorączkę i naszą nieostrożność - mówi nadkom. Marzena Solochewicz-Kostrzewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - Niestety, jak wynika z naszych statystyk, kradzieże kieszonkowe są często wynikiem nieuwagi i nieostrożności samych okradzionych, którzy zajęci zakupami nie zwracają należytej uwagi na swoje rzeczy osobiste, kieszenie czy torebki.

Najczęściej na ladach sklepowych pozostawiane są bez opieki portfele, ale i telefony komórkowe. Takie przedmioty stają się zwykłą okazją i łatwym łupem dla złodzieja. Jak nie stać się jego ofiarą?

- W tłumie trzeba wykazać się szczególną ostrożnością i dbałością
o swoje rzeczy, takie jak torebka, saszetka czy plecak. Najlepiej trzymać je pod pachą - radzi przedstawicielka grudziądzkiej policji. - Nie nośmy przedmiotów wartościowych w reklamówkach, bo te łatwo przeciąć. Portfele, dokumenty, klucze do mieszkania czy inne cenne rzeczy przechowujmy w wewnętrznych kieszeniach ubrań lub w oddzielnych przegródkach, najlepiej zapinanych na zamek.

Nie ma co też chwalić się wszystkim zawartością swojego portfela.
Większej sumy pieniędzy nie powinno nosić się w jednym miejscu. W trakcie gorączki świątecznych zakupów zdarzają się również przypadki pozostawiania rzeczy wartościowych w samochodach.
Wychodząc z pojazdu, kierowcy lub pasażerowie zapominają zabrać ze sobą torebkę, saszetkę, laptop, nawigację czy panel od radia.

- Takie sytuacje także kuszą złodziei - przestrzega Marzena Solochewicz-Kostrzewska. - Kieszonkowcy mogą działać nie tylko na terenie samego marketu, ale często obserwują swoje ofiary i kradzieży dokonują poza obiektem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska