MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inflacja w ryzach

Redakcja
Znowu jest drożej - we wrześniu, po dwóch miesiącach spadku, ceny ruszyły w górę. GUS wyliczył, że inflacja w minionym miesiącu była wyższa o 0,3 proc. niż w sierpniu. Ale w skali roku wskaźnik ten zmalał do 4,4 proc. z 4,6 proc. w sierpniu.

Podrożała żywność i paliwa

   Od początku roku do września inflacja wzrosła o 3,3 proc. Dla porównania w 2003 r. dynamika wzrostu cen wyniosła w takim samym okresie zaledwie 0,6 proc. O tym, że jest drożej nie trzeba nikogo przekonywać. Płacimy więcej za żywność, paliwo, materiały budowlane i niektóre usługi. Głównym sprawcą skoku inflacji były wysokie ceny produktów rolnych, w tym mięsa, chociaż ceny warzyw dzielnie dotrzymywały mu kroku. Latem sytuacja trochę się uspokoiła i doszło do przeceny niektórych towarów. Inflacja liczona miesiąc do miesiąca zaczęła spadać.
   Tak było do września. Jak podał GUS, ceny przed miesiącem wzrosły o 0,3 proc. Jednak w stosunku do września 2003 r. inflacja z wynikiem 4,4 proc. zmalała. W sierpniu wskaźnik ten był wyższy o 0,2 proc. Ekonomiści mówią, że spadek inflacji liczonej rok do roku świadczy o tym, że wzrostowy trend został zahamowany i do końca roku będzie ona maleć.
\\\
   *Marek Zuber, główny ekonomista TMS SA

   Inflacja trochę wzrosła we wrześniu, ale w skali roku spadła. To dobra wiadomość, bo świadczy o tym, że ceny do końca roku nie będą już rosły. Istnieje jednak poważne zagrożenie - paliwa. Wpływ cen tego surowca na wysokość inflacji będzie miał w najbliższych miesiącach zasadnicze znaczenie. Moim zdaniem na koniec roku uda się jednak zbić inflację do 4 proc.
(Not. ET)

ceny we wrzeŚniu

   Podrożała żywność - o 0,4 proc. w stosunku do sierpnia - najbardziej warzywa, bo aż o 7,6 proc. Więcej płaciliśmy za tłuszcze zwierzęce (1 proc. w górę), w tym masło (0,5 proc.), oraz mięso wieprzowe (0,7 proc.), wołowe (0,3 proc.), pieczywo i ryby (po 0,2 proc.), wędliny (o 0,5 proc.), a także nabiał (0,4 proc.). Wyższe - o 2,5 proc. - były ceny drobiu. Potaniały owoce (6,2 proc.) oraz cukier (0,9 proc.) i mąka (0,3 proc.).
   Więcej kosztowały nas utrzymanie mieszkania z powodu wzrostu opłat za usługi kanalizacyjne, wodę oraz wywóz śmieci. Podrożały nośniki energii - przeciętnie o 0,5 proc. - w tym gaz z butli (5,9 proc.), opał (0,8 proc.), ciepła woda (0,5 proc.), i centralne ogrzewanie (0,1 proc.).
   Wzrosły ceny transporcie o 1 proc., głównie w wyniku drożyzny na stacjach benzynowych. Paliwa do pojazdów prywatnych zdrożały o 1,9 proc. Ceny usług transportowych wzrosły o 0,2 proc., w tym pasażerskiego transportu drogowego - o 0,4 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski