Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Klimek czeka na odbudowę

Marcin Dutkowski
Teren z potencjałem jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta pozostaje ruiną. Ma się to zmienić w ciągu półtora roku.

Teren z potencjałem jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta pozostaje ruiną. Ma się to zmienić w ciągu półtora roku.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191290" sub="O odbudowie wieży Klimek mówi się w Grudziądzu od dawna. Takie są plany [WIZUALIZACJA: URZĄD MIEJSKI]">- Pamiętam, jak władze Grudziądza mówiły, że przywrócą Górze Zamkowej status salonu miasta - mówi pan Waldemar, nasz Czytelnik. - Rewitalizacja tego miejsca i odbudowa wieży Klimek znalazła się w programie wyborczym obecnej ekipy. Tymczasem po opuszczeniu tego terenu przez archeologów praktycznie nic się tam nie dzieje.

- Góra Zamkowa jest, niestety, zaniedbana - przyznaje Ryszard Kucharczyk, prezes Społecznego Komitetu Odbudowy Klimka. - Nic się tam od dawna nie dzieje, wszystko niszczeje. Oferowaliśmy, że sami w czynie społecznym zabezpieczymy ten teren, ale nasza propozycja pozostała bez odpowiedzi.

<!** reklama>Przypomnijmy - prace archeologiczne na Górze Zamkowej prowadzone przez toruńskich archeologów zakończyły się we wrześniu 2009 roku. Prowadził je zespół archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod nadzorem merytorycznym prof. Jadwigi Chudziakowej i kierownictwem dr. hab. Marcina Wiewióry, kierownika Zakładu Archeologii Architektury.

Przebadano około 1900 mkw. terenu, z czego ponad 470 mkw. stanowiła powierzchnia 18 wykopów o charakterze sondażowym. Z efektami badań grudziądzanie mogli zapoznać się na wystawie, którą zorganizowało Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Góra po odpowiednim przygotowaniu miała być udostępniona mieszkańcom. Mogłaby to być jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych w naszym mieście. Niestety, do niedawna nic się w tej sprawie nie działo.

Dopiero w kwietniu br. na sesji Rady Miejskiej projekt rewitalizacji Góry Zamkowej został wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Koszt inwestycji - według wstępnych szacunków - ma wynosić około 5 milionów złotych, a 70 proc. tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych.

- Miasto planuje późnym latem lub wczesną jesienią tego roku ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji - informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Zadanie rozpocznie się od wykonania odwodnienia terenu, a następnie planowana jest m.in. odbudowa wieży Klimek. Teren Góry Zamkowej zostanie wyprofilowany, tak by zwiedzający mieli możliwość dostępu do reliktów, ale bez konieczności przemieszczania się po oryginalnych murach. Docelowo zamek zostanie wyeksponowany w formie tzw. trwałej ruiny.

Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom 2013 i 2014 roku. Zanim to nastąpi, wszyscy zainteresowani tematem Góry Zamkowej mogą wybrać się za tydzień do grudziądzkiego Muzeum.

- Wspólnie z Instytutem Archeologii UMK organizujemy konferencję popularnonaukową poświęconą Górze Zamkowej - zapowiada Małgorzata Kurzyńska, dyrektor Muzeum.

Będzie można zapoznać się z dalszą i bliższą historią tego miejsca, usłyszeć ciekawostki o codziennym życiu mieszkańców zamku, a także zapoznać się z tym, co gościło na ich stołach. Oprócz naukowców wystąpi również wiceprezydent Marek Sikora, który opowie o przyszłości Góry Zamkowej.

Konferencji będzie towarzyszyła promocja premierowego wydania publikacji „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały” pod redakcją dr. hab. Marcina Wiewióry.


Odkryją tajemnice Klimka?

Konferencja popularnonaukowa „Góra Zamkowa w Grudziądzu”:

wtorek, 26 czerwca, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny

godz. 10 - otwarcie konferencji, godz. 12.20 - promocja książki, godz. 14.10 - podsumowanie i dyskusja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska