Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kogo możemy upoważnić do odbioru naszej przesyłki sądowej?

red
Mariusz lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu
Mariusz lewandowski, Izba Adwokacka w Toruniu Sławomir Kowalski
Często zdarza się, że w czasie naszej nieobecności współpracownik czy partner nie może odebrać adresowanej do nas przesyłki sądowej. Musimy pofatygować się potem na pocztę. Jak to rozwiązać?

[break]
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami adresowane do nas przesyłki może odebrać również osoba, która posiada tzw. pełnomocnictwo pocztowe.

Złożenie pełnomocnictwa pozwala na odbieranie przesyłek adresowanych do nas przez osoby trzecie, które legitymują się takim pełnomocnictwem, zarówno w miejscu zamieszkania, czy w pracy, jak również w placówce pocztowej. Dodatkowo w przypadkach dostarczania przesyłki do miejsca zamieszkania zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 2 pkt. 3 Ustawy prawo pocztowe „przesyłkę może odebrać adresat, jak również zamieszkała z nim osoba pełnoletnia”. Nie musi to być osoba spokrewniona z adresatem. Najważniejszym czynnikiem w tej sytuacji jest wspólny adres zamieszkania.

Często jest on już jednak ciężki do wykazania podczas odbierania w placówce pocztowej przesyłki awizowanej, co wiąże się z koniecznością posiadania właśnie pełnomocnictwa pocztowego. Pełnomocnictwo to upoważnia osobę pełnomocnika do odbioru wszystkich lub wybranych przesyłek. Pełnomocnictwo pocztowe należy wypełnić, uwzględniając wszystkie niezbędne informacje, i złożyć w placówce pocztowej.

Należy pamiętać, że pracownik danej placówki przyjmie pełnomocnictwo wyłączenie za okazaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Koszt takiego pełnomocnictwa nie przekracza 30 złotych, a sporządzane jest ono na specjalnym druku dostępnym również w wersji cyfrowej na stronie Poczty Polskiej. W przypadku wystawiania pełnomocnictw dotyczących osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, wymagane jest okazanie pracownikowi placówki również innych dokumentów, takich jak wypis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Nie można jednak zapominać, iż odebranie przesyłki przez osobę trzecią wiąże te same skutki, co doręczenie do rąk adresata, a co za tym idzie - nie ma znaczenia, kto przesyłkę sądową odbierze. Termin na wniesienie np. odpowiedzi czy sprzeciwu biegnie od tego momentu. Należy się wtedy liczyć z wszelkimi konsekwencjami upływu terminu, w tym nawet z uprawomocnieniem się wyroku i rozpoczęciem egzekucji, gdyż dla sądu nie będzie miało znaczenia kto faktycznie odebrał korespondencję i na to trzeba szczególnie uważać. Ale bezsprzecznie, pełnomocnictwo zaoszczędzi nam i czasu i stresu związanego z kolejkami w urzędach pocztowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska