Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej chce pędzić, choć miejscami... stoi [KOMENTARZ]

Paweł Kędzia
Kiedy czytam o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, czuję się jak Cezary Baryka z „Przedwiośnia”, któremu ojciec opowiada o szklanych domach.

Do 2025 r. pociągi mają się poruszać z prędkością 200 km/h, a docelowo nawet szybciej, w tym w europejskich rękawach kolei próżniowej. I dzieje się to w sytuacji, kiedy średni czas opóźnienia pociągów w Polsce wynosi ponad 8 minut! W Japonii podobne opóźnienie dopuszczalne jest w przypadku trzęsienia ziemi o skali 6 stopni w skali Richtera, bo na co dzień tamtejsze pociągi jeżdżą z sekundowymi rozbieżnościami.

Dzieje się to w sytuacji, kiedy tylko w tym roku wydano blisko 100 decyzji o likwidacji linii i mieszkańcy wielu miejscowości o podróży koleją mogą co najwyżej pomarzyć. W Polsce znajduje się około stu miast o populacji powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które zamieszkuje 2,1 miliona ludzi. Nie są one w ogóle obsługiwane przez pasażerski transport kolejowy. Dla porównania w Czechach jest tylko jedno takie miasto, na Słowacji - 8, na Węgrzech - 6, a w Austrii - 5, o czym sami piszą autorzy koncepcji centralnego portu komunikacyjnego.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska