Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna wyprawa na Spitsbergen! Jak tam wygląda? [WIDEO]

tw
Archiwum Ireneusza Soboty
Chłód, lodowce oraz pojawiające się co pewien czas na ośnieżonym widnokręgu niedźwiedzie polarne taka jest codzienność naukowców UMK. Po raz 46. na początku lipca rozpoczęła się wyprawa na Spitsbergen.

Od ponad 40 lat naukowcy z toruńskiego uniwersytetu wyjeżdżają na wyprawę w kierunku koła podbiegunowego. Jakie wyzwania stoją przed nimi tym razem?

Część ekipy już działa na miejscu. Cały czas poprzez łączność satelitarną otrzymuje od naukowców wiadomości. Pogoda na Spitsbergenie jest aktualnie bardzo zła i badacze nie mogą wyjść w teren. Dołączę do nich w ciągu najbliższych dni – dzisiaj wyruszam w kierunku Spitsbergenu. Celem 46. wyprawy jest przeprowadzenie badań kriosfery czyli przestrzeni obejmującej wszystkie rodzaje lodu między innymi: lodowców, śniegu czy zmarzliny. Chcemy pobrać próbki i zobaczyć jak kriosfera ulega zmianom w ciągu ostatnich lat. Szczególnie mamy zamiar przypatrzeć się zmianom na lodowcach – zbadać ich masę, zasięg oraz zmiany ilości wody z nich odpływającej. Badania obejmą także przekształcenia klimatologiczne.

Stacja Naukowa UMK na Spitsbergenie

Wspominał Pan, że teraz na Spitsbergenie panuje fatalna pogoda?

Otrzymuję informację od kolegów, że w lipcu dawno takiej pogody w tym rejonie nie było. Od kilku dni na Spitsbergenie wieje bardzo silny wiatr powyżej 20 metrów na sekundę, a temperatura wynosi cztery stopnie Celsjusza. Takie warunki potęgują topnienie lodowców. Kiedy byliśmy wiosną na wyprawie pokrywa śnieżna osiągnęła drugie minimum w ciągu 20 lat badań.

Jak wygląda codzienność pozabadawcza?

Tak naprawdę to głównie prace wokół stacji badawczej. Podczas ostatniej wizyty naukowców wiosną zastaliśmy stację całkowicie zdemolowaną po wizycie niedźwiedzia. Wówczas dokonaliśmy tymczasowej naprawy drzwi, a teraz dowieziono już na miejsce nowe. Ponadto mieliśmy problemem z niedostarczeniem na Spitsbergen paliwa, którym zasilana jest stacja.

Polecamy: Toruń na lodzie. Reportaż Stacji Polarnej UMK

Wizyta niedźwiedzi sprawia, że członkowie wyprawy odbywają kurs strzelania z broni?

Oczywiście. Każda osoba jadąca na wyprawę musi odbyć kurs strzelecki. Trzeba zwracać uwagę na niedźwiedzie, a te które podchodzą za blisko naukowców i stacji badawczej po prostu odstraszać. Jednak na niedźwiedzia nie ma mocnych – jeżeli chce gdzieś wejść, to to zrobi.

Zobacz także: Jak wyglądają cele w polskich więzieniach?

W jakich warunkach mieszkają więźniowie, co znajduje się w więziennych celach? Czy wyglądają jak w hotelach? Zajrzeliśmy do środka polskich więzień. Zobaczcie zdjęcia --->

W więzieniu jak w hotelu? Tak dziś wyglądają więzienne cele ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska