Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Wenecka po raz trzeci krytykuje ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Leszek Rudziński - AIP
Komisja Wenecka po raz kolejny skrytykowała działania dotyczące Trybunału Konstytucyjnego
Komisja Wenecka po raz kolejny skrytykowała działania dotyczące Trybunału Konstytucyjnego Piotr Smoliński / AIP
Według Komisji Weneckiej, zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym są niewystarczające. W obradach nie brali udziału Polacy.

Komisja Wenecka oznajmiła wczoraj, że lipcowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie spełnia dwóch podstawowych „standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych”. W obradach nie brała udziału polska delegacja, gdyż - jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych - nie chciała „legitymizować działań Komisji, które mają stronniczy charakter”.

Zobacz także

Zobacz galerię: Płonąca taksówka w Grudziądzu

Komisja poprawia

W piątkowym oświadczeniu Komisja Wenecka przyznała, że w najnowszej ustawie dokonano „pewnych poprawek” w stosunku do ustawy grudniowej. Należą do nich m.in. zmniejszenie większości wymaganej do wydania orzeczenia z dwóch trzecich do zwykłej większości oraz brak przepisu „o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów przez prezydenta Polski i ministra sprawiedliwości”.

Jednak, zdaniem komisji, poprawki mają zbyt ograniczony charakter, a inne postanowienia przyjętej ustawy mogą znacznie opóźnić i utrudnić pracę trybunału oraz sprawić, że będzie ona nieefektywna. Komisja Wenecka zwraca również uwagę, że przyjęte w ustawie postanowienia mogą podważyć niezawisłość trybunału poprzez stosowanie nadmiernej legislacyjnej i wykonawczej kontroli nad jego funkcjonowaniem. Komisja krytycznie odnosi się np. do możliwości blokowania wydawania orzeczeń, gdy część sędziów nie wyrazi na to zgody, a także obowiązku rozpatrywania spraw według kolejności zgłaszania.

Zwraca również uwagę na sposób wybierania prezesa Trybunału Konstytucyjnego oraz zasady obecności prokuratora generalnego w czasie posiedzeń trybunału - jego nieobecność może blokować wydawanie wyroków.

Problem tkwi w prezesie

Własny sposób na rozwiązanie problemów Trybunału Konstytucyjnego ma prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił w piątkowym wywiadzie dla portalu Onet, problem tkwi w prezesie TK Andrzeju Rzeplińskim, który „ostentacyjnie i bezczelnie łamie prawo”. „W przyszłym roku, gdy Rzeplińskiego już nie będzie w TK, sytuacja - mam nadzieję - wróci do normy” - mówi Jarosław Kaczyński. „Jest już ustawa o statusie sędziów, będzie ustawa o organizacji TK, może potrzebne będą inne, żeby zmusić sędziów do stosowania prawa” - przekonywał.

**

Zobacz też**

Zobacz galerię: Toruń. Zderzenie tramwaju z ciężarówką na Bydgoskiej

Opinia Komisji Weneckiej wydana wczoraj jest już trzecią w tym roku w sprawie Polski. W lutym delegaci komisji po raz pierwszy odwiedzili nasz kraj. Zbadali wtedy sprawę sporu wokół TK i przestrzegania praworządności w Polsce. Wydali również wiele zaleceń, które powinny zostać wprowadzone w życie, m.in. stworzenie ustawy kompromisowej o TK pomiędzy rządem a opozycją. Jednak taka ustawa nie powstała. Dodatkowo KW zajęła się także ustawą o policji, zwaną inwigilacyjną.

Komisja Wenecka to tylko nazwa umowna. Formalna nazwa tego organu to Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest ciałem doradczym Rady Europy, a więc zakres jej działania obejmuje również kraje spoza Unii Europejskiej. Poprzednim razem o wyrażenie przez nią opinii ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się m.in. Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska