Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu studia, komu?

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Medycyna, psychologia i inżynieria odnawialnych źródeł energii to hity tegorocznej rekrutacji na uniwersytetach Kujawsko-Pomorskiego. Niewielu chce studiować teologię, hellenistykę i fizykę.

<!** Image 3 align=none alt="Image 217153" >

Medycyna, psychologia i inżynieria odnawialnych źródeł energii to hity tegorocznej rekrutacji na uniwersytetach Kujawsko-Pomorskiego. Niewielu chce studiować teologię, hellenistykę i fizykę.

Wolne miejsca są na większości kierunków z oferty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (43 z 82 kierunków).

Kilka dni temu toruński uniwersytet ogłosił drugi nabór, a na części kierunków przedłużył też pierwszy. Na większości studiów stacjonarnych I stopnia poczeka na chętnych do 13 września, trzy dni później ogłosi listy przyjętych. <!** reklama>

- Jeśli chętnych będzie mało, nie wykluczamy kolejnego naboru - zapowiada rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski.

3,4 tysiące miejsc do wzięcia

Długa i mozolna rekrutacja to nie przypadłość tylko UMK. Tak rekrutują wszystkie uczelnie od kilku lat.

Na chętnych cały czas czeka bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, nabór prowadzi również Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.

6,6 tys. miejsc na stacjonarnych studiach I stopnia przygotował toruński uniwersytet. Jak na razie zgłosiło się i jest gotowych do studiowania 5,1 tys. młodych (dane z pozostałych uczelni w ramce).

- Trudno powiedzieć, czy jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego wyniku rekrutacji. Na prawie mamy nadkomplet, na teologii, która przygotowała 30 miejsc, tylko 10 chętnych. Bezwzględna liczba przyjętych jest całkiem niezła - ocenia Marcin Czyżniewski.

Na UMK są kierunki, których kadra drży o swój los. Słabo z chętnymi na toruńskiej hellenistyce i filozofii. Kandydatów brakuje również na teologii oraz studiach ścisłych UMK, między innymi na chemii kosmetycznej, studiach inżynierskich z fizyki technicznej, materiałach współczesnych technologii.

Bydgoskie hity

W Bydgoszczy na UKW najwięcej chętnych przyciągnęła psychologia (6,9 osoby na miejsce), filologia angielska (6,1) oraz lingwistyka angielski z niemieckim (5,6).

Inżynieria odnawialnych źródeł energii (2,2), budownictwo (1,7) i nowość - energetyka (1,5) to hity naboru na UTP.

Jakie kierunki są w rekrutacyjnym ogonie? Na UTP najmniej popularne są kierunki przyrodnicze i rolnicze - bioinżynieria w produkcji zwierzęcej (12 chętnych na 60 miejsc), mechaniczna inżynieria tworzyw (21/60) i fizyka techniczna (11/45).

Z kolei mało jest chętnych na fizykę (15 chętnych na 30 miejsc), filozofię (16/25) i historię (38/50) na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Bardzo łatwo o indeks

Co ciekawe, uczelnie tak bardzo obniżyły wymagania, że na wielu kierunkach nie trzeba wcale mieć matury z przedmiotu, który chce się studiować. Na historii UMK przyjmą kandydatów i bez matury z historii, a na filologii romańskiej wystarczy znać jakikolwiek język nowożytny, nie musi być to francuski. Na UKW w Bydgoszczy studia lingwistyczne angielski z niemieckim można studiować nie znając języka naszych sąsiadów.

Decyzję o wyborze studiów maturzysta może przeciągnąć do połowy września, wtedy rekrutację na studiach dziennych I stopnia oraz magisterskich skończy większość uniwersytetów.

Jeszcze dłużej potrwa nabór na płatne studia niestacjonarne. Uczelnie poczekają na chętnych nawet do połowy października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska