MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole energetyczne: Kto powinien być przygotowany na ich przeprowadzenie? Sprawdź

mfred
Świadectwa energetyczne są wydawane na 10 lat
Świadectwa energetyczne są wydawane na 10 lat Polska Press
Kontrole świadectw energetycznych są coraz częstsze. Polegają one na sprawdzeniu, czy właściciele budynków, którzy powinni mieć świadectwa energetyczne, rzeczywiście postarali się o ich wydanie lub uaktualnienie. Kto powinien posiadać taki dokument i co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Obowiązkowe posiadanie tzw. świadectwa energetycznego to stosunkowo nowy przepis. Wszedł w życie w kwietniu 2023 roku.
Ten dokument określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

Kto musi posiadać świadectwo energetyczne

Posiadanie tegoż dokutemu w niektórych przypadkach jest obowiązkowe. Przypadki te reguluje prawo europejskie.

- Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach – tłumaczy resort w oficjalnym komunikacje.

Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:

  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • wynajęty.

Oznacza to, że świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu, a więc przy okazji najmu lub sprzedaży budynku lub części budynku (obowiązek ten funkcjonuje w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 r., wcześniej (od 2009 r.) obowiązek ten funkcjonował w ustawie Prawo budowlane).

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) "na własny użytek", tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne

O świadectwo energetyczne powinien postarać się właściciel nieruchomości. Cena dokumentu zależy między innymi od powierzchni obiektu oraz tego, gdzie się znajduje. Koszt wystawienia świadectwa energetycznego zazwyczaj waha się w granicach od 500 zł do nawet 1000 zł. Najdrożej jest w wielkich miastach. Oprócz lokalizacji wpływ na cenę ma m.in. wielkość budynku i jego przeznaczenie, stopień skomplikowania bryły, zastosowane instalacje oraz dostępność dokumentacji technicznej.

Świadectwa energetyczne są wydawane na 10 lat. Dodatkowo nowe świadectwo trzeba uzyskać przy okazji każdego remontu, który będzie miał wpływ na zużycie energii w budynku/lokalu, np. przy termomodernizacji, wymianie okien czy zmianie źródła ciepła.

Kontrole świadectw energetycznych

Obowiązujące obecnie przepisy, jak czytamy na wiadomości.radiozet.pl zakładają tzw. kontrole systemów grzewczych. Polegają one na sprawdzeniu, czy właściciele budynków, którzy powinni mieć świadectwa energetyczne, rzeczywiście postarali się o ich wydanie lub uaktualnienie. Kontrole są prowadzone z różną częstotliwością. W przypadku braku świadectwa charakterystyki energetycznej można otrzymać karę pieniężną. Za nieposiadanie świadectwa energetycznego grozi kara do 5 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska