MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszty życia rosną. Co sprawia, że ceny idą w górę?

redpp
Liczne grono podatników otrzymało z urzędu informację o konieczności dopłacenia do podatku za 2023 rok. Z czego wynika obowiązek dopłaty? Jaką kwotę trzeba uiścić? Okazuje się, że dopłacić muszą również emeryci... Choć wydaje się, że nie powinni. Co się stało?

Rozliczanie podatków

Czas rozliczenia podatkowego to okres podatników. Dla części osób jest to ważny okres, w którym muszą oni dopłacić do podatku PIT. Okazuje się, że obowiązku tego nie uniknie również część dorabiających emerytów. Jeśli pracodawca nie dopełni pewnego obowiązku, podatek może być wyższy. O co chodzi?

Dlaczego pracujący emeryt dopłaca do podatku?

Może się zdarzyć sytuacja, w której emeryt będzie musiał dopłacić sporą kwotę podatku, jeśli pobierał świadczenie i pracuje na emeryturze. a przynajmniej dostanie taki komunikat. Z czego on wynika? Okazuje się, że winą należy obarczyć brak wycofania u pracodawcy oświadczenia dotyczącego kwoty zmniejszającej podatek. W takim przypadku dopłacenie podatku za zeznanie w 2023 roku jest obowiązkowe. W przyszłości można tego uniknąć, jeśli wycofa się oświadczenie o stosowaniu kwoty zmniejszającej przez pracodawcę, czyli PIT-2.

Z jakich powodów dopłacamy do zeznania rocznego?

Istnieje kilka powodów, dla których konieczne może być dopłacenie do PIT. Zazwyczaj jest to wtedy, gdy podatek na podstawie złożonej deklaracji PIT jest wyższy od sumy podatków pobranych w ciągu roku. Podatnik musi dokonać stosownej dopłaty podatku. Taka sytuacja może mieć również miejsce wtedy, gdy:

  • Pracodawca nie pobiera zaliczki w wystarczającej wysokości.

  • Wystąpi zwiększenie dochodu w trakcie roku podatkowego;

  • Podatnik przekroczy kolejny próg podatkowy, czego nie uwzględni się w pobieranych na podatek dochodowy zaliczkach.

Do kiedy trzeba dopłacić do podatku? Termin ostateczny

Ostateczny termin na dokonanie stosownej zapłaty upływa 30 kwietnia 2024 roku. Do tego dnia trzeba dokonać dopłaty do podatku.

Jak zmniejszyć podatek do zapłaty?

Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na korzystanie z rozmaitych ulg dostępnych w ramach rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Tego typu kwestie szczegółowo omawiamy w poniższej galerii:

Nadchodzi czas rozliczeń podatku w Urzędzie Skarbowym! Już w lutym zostanie uruchomiona usługa Twój e-PIT, co stanowi znakomitą okazję do przyjrzenia się części ulg, o których podatnicy bardzo często zapominają. Ulgi te nie są uwzględnione we wstępnie wypełnionych deklaracjach podatkowych, co oznacza, że musimy je samodzielnie wpisać. Co istotne, ulgi dotyczą m.in. wydatków na sprzęt AGD oraz meble!

Masz na uwadze ulgę podatkową? Dzięki niej możesz zmniejszyć...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska