Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i na jakich zasadach może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?

oprac. wap
Bożena Wankiewicz z oddziału ZUS w Toruniu
Bożena Wankiewicz z oddziału ZUS w Toruniu Paweł Wiśniewski
W tym odcinku poradnika Bożena Wankiewicz wyjaśnia między innymi, czy po 16 latach pracy w warunkach szczególnych można ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i jakie trzeba mieć dokumenty?

W grudniu br. kończę 60 lat, pracowałem w odlewni metalu w warunkach szczególnych 16 lat. Czy będę miał prawo do wcześniejszej emerytury? Obecnie przebywam na zasiłku dla bezrobotnych?

Będzie Pan miał prawo do wcześniejszej emerytury po ukończeniu 60 lat pod warunkiem, że na dzień 31 grudnia 1998 r. udowodnił Pan 25-letni okres zatrudnienia (składkowy i nieskładkowy) w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

W tym celu należy złożyć formalny wniosek wraz z kompletem dokumentów potwierdzających przebyte okresy składkowe i nieskładkowe, a w szczególności świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zobacz także: Po awarii elektrowni w Tihange. Ludzie masowo wykupili płyn Lugola

W marcu ukończyłam 60 lat. Przebywam na rencie od 2000 roku, czy mogę w październiku złożyć wniosek o emeryturę i jaka będzie jej wysokość ponieważ obecnie moja renta jest bardzo niska.

Po zmianie przepisów od 1 października obniżających wiek emerytalny rencista może sama złożyć wniosek o emeryturę, gdy ukończył 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. ZUS przyzna świadczenie w wysokości wynikającej z kapitału początkowego i ze zgromadzonych składek. Może się tak zdarzyć, że nowa emerytura będzie niższa w przypadku osób, które krótko pracowały i odłożyły mało składek. Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z porady doradcy emerytalnego. Doradca przeliczy w kalkulatorze prognozę wysokości emerytury i zobaczy Pani, czy dotychczas otrzymywana renta jest wyższa czy niższa. Jeżeli będzie niższa to radzę nie składać wniosku samemu, wówczas będzie Pani otrzymywała dotychczasową rentę, a ZUS przyzna Pani emeryturę z urzędu (61 lat 5 miesięcy) i nie będzie ona niższa niż pobierana renta.

Zobacz także: Szosa Chełmińska będzie zamknięta! Czy Toruń czeka drogowy paraliż?

Przebywam na zwolnieniu chorobowym do 20 czerwca, złożyłem wniosek o rentę do ZUS, byłem na badaniu u lekarza orzecznika i otrzymałem świadczenie rehabilitacyjne na pół roku. Czy orzecznik postąpił słusznie i czy dalej będę mógł ubiegać się o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne może również otrzymać osoba, która po zakończeniu zwolnienia chorobowego wystąpiła do ZUS z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale lekarz orzecznik ZUS uznał, że stan jej zdrowia rokuje odzyskaniu zdolności do pracy. Z informacji wynika, że ZUS przyznał Panu świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy, może więc Pan ubiegać się o przedłużenie tego świadczenia o następny okres. Świadczenie rehabilitacyjne pozwala na kontynuację leczenia i rehabilitacji przez następne 12 m-cy. Musi jednak Pan złożyć wniosek i lekarz orzecznik ZUS musi też orzec, że stan Pana zdrowia rokuje wyzdrowienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska