MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. W tym roku najwyższy macierzyński w regionie to 21 tys. zł brutto miesięcznie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
W tym roku najwyższy miesięczny zasiłek macierzyński wynoszący 21 tys. zł wypłacił ZUS w Toruniu. Z dziećmi w domu najczęściej zostają mamy. Szykuje się rewolucja w urlopach macierzyńskich.

Jak wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to matki częściej korzystają z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z urlopu macierzyńskiego w całym kraju korzystało ponad 115 tys. kobiet, a tylko 2,4 tys. mężczyzn. Natomiast zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego w tym okresie otrzymało niemal 185 tys. kobiet i 13,8 tys. mężczyzn.

Im wyższa pensja, tym wyższy zasiłek

Za czas pobytu na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim należy się zasiłek macierzyński. Kwota zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia.

- Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym urodziło się dziecko lub zostało przyjęte na wychowanie - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, jeżeli przed porodem ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, zasiłek macierzyński będzie wypłacany od tej samej podstawy wymiaru, od której wypłacany był zasiłek chorobowy.

Rekordowe zasiłki wypłacił toruński ZUS

W tym roku w regionie najwyższy miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego wypłacił ZUS w Toruniu. To zasiłek za 140 dni w wysokości 21 177,80 zł brutto. Podstawa wymiaru tego zasiłku wyniosła 4538,03 zł brutto. Z kolei najwyższy zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w kwocie 19 689,65 zł brutto wypłacił ZUS w Bydgoszczy za 31 dni. Podstawa zasiłku wyniosła 27 220,73 zł brutto.

Natomiast w ubiegłym roku w Kujawsko-Pomorskiem najwyższy zasiłek macierzyński wyniósł 36 977,92 zł brutto. Wypłacił go toruński Oddział ZUS. Otrzymała go kobieta zatrudniona na umowę o pracę. To zasiłek za 196 dni urlopu rodzicielskiego. Podstawa wymiaru wynosi 6190,44 zł. Drugi najwyższy zasiłek macierzyński wypłacił z kolei ZUS Oddział w Bydgoszczy. 28 128,16 zł brutto za 31 dni urlopu macierzyńskiego otrzymała także mama pracująca na etacie. W jej przypadku podstawa wymiaru wyniosła 27 220,73 zł.

Tyle wynosi zasiłek macierzyński

Od 26 kwietnia 2023 roku zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. A jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w ciągu 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Tu zawsze zasiłek będzie wynosił 70 proc.

W przypadku niewykorzystania ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego (w wysokości 81,5 proc. podstawy wymiaru) w pierwszym roku życia dziecka, rodzic może złożyć wniosek o jednorazowe wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Za okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie przysługiwać w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Niektórzy rodzice zyskają dodatkowy urlop

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje prawdziwą rewolucję w urlopach macierzyńskich.

- W piątek, 25 maja, zaprezentuję projekt ustawy, która wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach - zapowiada Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Nieoficjalnie wiadomo, że wspomniani wyżej rodzice dostaną do ośmiu tygodni urlopu macierzyńskiego więcej. Długość dodatkowego macierzyńskiego ma wynieść tyle, ile pobytu dziecka w szpitalu. Zatem każdy tydzień jego hospitalizacji wydłuży urlop jego rodzica o dodatkowy tydzień.

Z dodatkowego urlopu będzie mogła skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Ma on być płatny w 100 proc.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. W tym roku najwyższy macierzyński w regionie to 21 tys. zł brutto miesięcznie - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska