Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy kupują prywatne grunty. Chcą mieć więcej lasów także w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Lasy Państwowe wykupują grunty od prywatnych właścicieli i sadzą na nich nowe lasy
Lasy Państwowe wykupują grunty od prywatnych właścicieli i sadzą na nich nowe lasy Mariusz Kapała
Lasy Państwowe zachęcają wszystkich właścicieli gruntów, na których może powstać las, aby zgłosili się z ofertą sprzedaży.

Obejrzyj: Tak było na Festiwalu Pierogów Świata w Toruniu

od 16 lat

Tereny zalesione stanowią już niemal 30 procent powierzchni Polski i ta wielkość zwiększa się co roku. Ogromną większością lasów (77 proc.) zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce należy do osób prywatnych.

- Sto lat działalności Lasów Państwowych to nie tylko duma, ale przede wszystkim zobowiązanie. Jesteśmy strażnikami polskiej natury, dbamy, by kolejne pokolenia mogły z niej korzystać. Lasów przybywa i są w coraz lepszej kondycji. Kupujemy nowe grunty pod zalesianie, aby tych lasów, naszego dziedzictwa, było jeszcze więcej, bowiem las to prawdziwy skarb– podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Zakup nowych gruntów znajduje się w założeniach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, opracowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Do 2050 roku lesistość Polski ma się zwiększyć do 33 procent.

Mają zachęcać do sprzedaży

Zasady tegorocznej akcji powiększania zasobów leśnych reguluje zarządzenie nr 79 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 30 grudnia 2021 roku. W tym roku poszczególni nadleśniczowie mają za zadanie aktywnie promować ofertę zakupów. Zarządzenie wskazuje też na źródło finansowania zakupu gruntów: są nim własne fundusze nadleśnictwa lub, w przypadku ich braku, pochodzące z Funduszu Leśnego.

Zasady skupu

Osoba zainteresowana sprzedażą gruntów powinna najpierw ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży jego nieruchomość, po czym skierować ofertę do tego nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę - wskazując adres ewidencyjny.
Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.

To też może Cię zainteresować

Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.

Przede wszystkim grunty sąsiadujące

Szczególnie istotną wartość mają grunty, które przylegają bezpośrednio do zarządzanych przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i na wschodzie kraju. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach - KLIKNIJ TUTAJ

Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Nasze lasy kupiły 163 hektarów

- Trudno określić ile gruntów zaoferują nam do sprzedaży na przykład prywatni właściciele, na których leśnicy będą mogli posadzić nowe lasy. Dopóki nie wpłynie taka propozycja do określonego nadleśnictwa, nie możemy się wypowiadać, ponieważ brakuje konkretów – wyjaśnia nam Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Od kilku lat nadleśnictwa mogą korzystać z prawa pierwokupu, gdy ktoś chce sprzedać grunt leśny. W ubiegłym roku nadleśnictwa toruńskiej dyrekcji nabyły łącznie ok. 163 hektarów.

To też może Cię zainteresować

- W takich przypadkach, po dopełnieniu formalności związanych na przykład ze zmianą przeznaczenia gruntu, zalesimy je – dodaje Honorata Galczewska.

Prawo pierwokupu wprowadziła kilka lat temu nowelizacja ustawy o lasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Leśnicy kupują prywatne grunty. Chcą mieć więcej lasów także w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska