Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Liga Północna i PiS razem w wyborach do europarlamentu?...

Liga Północna i PiS razem w wyborach do europarlamentu? Matteo Salvini: Czuję się znakomicie przy jednym stole z Kaczyńskim [WYWIAD]

Wojciech Szczęsny

Polska

Aktualizacja:

Polska

- Czuję się znakomicie, siedząc przy jednym stole z Jarosławem Kaczyńskim - mówi w rozmowie z nami Matteo Salvini, wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch oraz lider Ligi Północnej.
Nie przypominam sobie wizyty jakiegokolwiek włoskiego polityka, która wywołałaby w Polsce takie zainteresowanie jak Pana.
Z pewnością może to mieć związek z tym, że wizerunek mój oraz całego włoskiego rządu jest mocno przerysowany. Podobny problem mają zresztą także polskie władze. Tymczasem wbrew temu, co mówią i piszą niektórzy, wśród nas nie ma żadnych ekstremistów czy faszystów. Jesteśmy normalnymi ludźmi. Kiedy dziennikarze opisują nas w nieprawdziwy sposób, ludzie potrafią różnie reagować.

W jakim miejscu znajduje się dziś Europa?
To bez wątpienia historyczny moment. Z mojego punktu widzenia, majowe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą być ostatnią szansą na ratunek dla Unii Europejskiej, którą w ostatnich latach europejscy biurokraci wręcz zmasakrowali.

Co dokładnie ma Pan na myśli, mówiąc o nadejściu „nowej europejskiej wiosny”? Wielu polityków, w tym polska opozycja, krytykowało pański przyjazd, obawiając się, że dąży Pan do rozbicia Unii Europejskiej. Jak Pan na to odpowie?
Wielkie europejskie marzenie, z którego narodziła się Unia Europejska, zostało zniszczone. W centrum zainteresowania nie znajdują się już takie kwestie jak sprawiedliwy rynek pracy, rodzina czy szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dzisiaj w Unii Europejskiej debatuje się o finansach, multikulturalizmie, bankach oraz - z konieczności - o masowych migracjach. Odnowienie europejskiego marzenia, o którym mówię, oznacza powrót do podstawowych zasad. W kilku sferach Unia Europejska nadal może być przydatna, choćby we wspólnej obronie obywateli przed zagrożeniem terrorystycznym czy też w bezpieczeństwie granic zewnętrznych. Natomiast takie kwestie jak rolnictwo, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo ochrona środowiska czy system emerytalny powinny pozostać wyłącznie w gestii państw członkowskich.

Głównym punktem pańskiej wizyty w Warszawie było spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Jest Pan z niego zadowolony?
To było bardzo dobre spotkanie. Rozmowa znacznie przekroczyła ramy czasowe, które wspólnie sobie założyliśmy. Nie udało nam się poruszyć wielu tematów, które chcieliśmy omówić, ale i tak udało się poruszyć mnóstwo istotnych spraw. Mam nadzieję, że to pierwsze z serii wielu naszych spotkań.

Może Pan zdradzić, o czym konkretnie rozmawialiście?
Rozmawialiśmy o przyszłości. O rynku pracy, sytuacji osób młodych, problemie migracji, infrastrukturze, współpracy pomiędzy polskimi i włoskimi firmami...

A o wspólnych celach politycznych?
Oczywiście, pojawił się także temat wspólnego marszu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Udało się osiągnąć porozumienie?
Na pewno mogę powiedzieć, że rozpoczęliśmy pracę zmierzającą w tym kierunku. By osiągnąć cel, zawsze trzeba od czego zacząć. Nie należę do osób, które obiecują rozmaite efekty przed ich rzeczywistą realizacją. W wielu sprawach rozmawiało nam się naprawdę sympatycznie, w wielu mówiliśmy jednym głosem. Oceniam, że zgadzamy się w 90 proc. spraw. To znakomity kapitał pod przyszłe rozmowy.
1 »

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lunatycy

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Kaczystancy nacjonalizm w Europie to dla nas nie najlepsza opcja. A ten was wódz, to poj.. Chory na wladze.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tuskowa

kasienka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

już POleciala do farmacji po pampersy dla Donka?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo