Macedonki były bez szans [zdjęcia]

Tekst: Sławomir Pawenta, zdjęcia: Jacek Smarz
Kobieca reprezentacja Polski pokonała wczoraj na stadionie miejskim Macedonię 4:0 (2:0) w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191348" sub="Sandra Sałata (z lewej) strzeliła wczoraj Macedonkom (z prawej Natasa Andonova) dwa gole [Fot.: Jacek Smarz]">Rywalki to ostatni zespół w naszej grupie. Przed przyjazdem do Torunia w siedmiu meczach wywalczyły zaledwie dwa punkty, strzelając tylko pięć goli.

Od pierwszych minut „biało-czerwone” były zdecydowanie lepszym zespołem. Pierwsza ich akcja przyniosła powodzenie. Pięknym strzałem z 35 metrów popisała się Donata Leśnik.

<!** reklama>Polki atakowały praktycznie cały czas, ale były wyjątkowo nieskuteczne, a rywalki skupiały się na obronie. Warto dodać, że Macedonki pierwszy celny strzał oddały dopiero po półgodzinie gry.

Dziesięć minut przed przerwą, po rzucie rożnym, w polu karnym przyjezdnych zapanował wielki chaos. Najwięcej sprytu zachowała Sandra Sałata i podwyższyła wynik spotkania.

Po zmianie stron obraz meczu się nie zmienił. Nasza reprezentacja wciąż atakowała. Efektem tego były dwa gole. Najpierw ładnym strzałem popisała się Sałata. W 51. min po jej uderzeniu futbolówka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki. Natomiast wynik spotkania ustaliła w 67. min Anna Żelazko.

Ekipa z Bałkanów wcale nie musiała z Toruniu wyjechać bez zdobytej bramki. Macedonki w końcówce spotkania przeprowadziły dwa kontrataki. Dwukrotnie Gentjana Rochi znalazła się sam na sam z Kiedrzynek. Za pierwszym razem przyjezdna chybiła, a za drugim Polka obroniła strzał rywalki.

- Spotkanie było z pewnością dobrą promocją kobiecej piłki nożnej - mówi Roman Jaszczak, selekcjoner naszej reprezentacji. - Stworzyliśmy sobie wiele okazji do zdobycia gola. Nie zawsze byliśmy skuteczni. Rywalki pogroziły nam szczególnie w końcówce spotkania, kiedy przeprowadziły dwa groźne kontrataki. Na szczęście na posterunku była Katarzyna Kiedrzynek. Od ponad roku jestem selekcjonerem kadry. Do drużyny wprowadzam zawodniczki, które odnosiły sukcesy w młodzieżowych reprezentacjach kraju. Jak na razie nie wychodzi to najgorzej.