Mała scena wielkich emocji

Robert Małecki
Udostępnij:
Grudziądzki Klub Akcent przyjął wczoraj w swoje gościnne progi uczniów, którzy pokazali prawdziwe artystyczne dusze. Mimo swoich niesprawności, na scenie czuli się jak ryby w wodzie.

Grudziądzki Klub Akcent przyjął wczoraj w swoje gościnne progi uczniów, którzy pokazali prawdziwe artystyczne dusze. Mimo swoich niesprawności, na scenie czuli się jak ryby w wodzie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 171769" sub="Klasa integracyjna z SP 15 w Grudziądzu wystawiła spektakl pod tytułem „Czerwony Kapturek inaczej”. Fot. Robert Małecki
">Tak właśnie rozpoczął się Przegląd Teatralny Grudziądz 2011, przygotowywany z myślą o obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. I właśnie o tę godność chodziło.

- Trzeba szanować siebie nawzajem, szanować prawo do życia, egzystencji, pracy, do swobodnego wyrażania siebie poprzez twórczość artystyczną - mówiła w trakcie oficjalnego otwarcia Anna Drozdowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Grudziądzu, organizator imprezy. - Życzę wszystkim dużo wrażeń, emocji, radości i zabawy.

<!** reklama>I tak też się stało. Począwszy od pierwszego, aż do ostatniego występu. W sumie na scenie w Akcencie zaprezentowało się dziewięć szkół i ośrodków z jakże różnorodnym repertuarem.

- My wystawialiśmy Czerwonego Kapturka! - mówili chórem uczniowie z integracyjnej klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Grudziądzu. W klasie liczącej 16 osób jest czterech niepełnosprawnych uczniów.

<!** Image 3 align=none alt="Image 171770" sub="Do swojego występu przygotowywali się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie Fot. Robert Małecki
">Czym różnił się ten Kapturek od klasycznej bajki? Tym, że uczył zachowań ekologicznych.

- Chcieliśmy pokazać innym, że nie wolno śmiecić. Najpierw sami rozrzucaliśmy papierki na scenie, ale potem wszystko dokładnie posprzątaliśmy - mówił grający Grzesia, kuzyna Czerwonego Kapturka, Jakub Lewandowski.- Ja byłam koszem na śmieci. To była śmieszna rola - uśmiechała się Ola Simionkowska, która zapewniała, że segreguje w domu odpady na plastik i szkło, bo takie pojemniki do ma pod domem.

A co ze stresem? - Trochę się bałem - mówił grający Wilka Dominik Wiśniewski. - Ale to nie był mój pierwszy występ na scenie. Rok temu grałem też w innej bajce w przedszkolu.

- A ja się w ogóle nie bałem - twierdzi Leśniczy, czyli Mateusz Krauze.

Do występu na przeglądzie przygotowywali się około miesiąca.

- Każdy projektował sobie ubranie. Dużo pomagali też rodzice - mówi Małgorzata Matuszak, ich wychowawczyni. Co ważne, podkreśla też rolę integracji. - Dzięki temu dzieci są bardziej zżyte, otwarte, uczą się sobie pomagać.

Podobnie było w trakcie innych występów, gdzie uczniowie z dysfunkcją intelektualną lub zespołem Downa świetnie radzili sobie na scenie. I dzięki niej, wchodząc w reakcję z publicznością, czuli się potrzebni i docenieni.

- Cieszy mnie to, że mają oni odwagę prezentować siebie na scenie, że przełamują się, stają się ufne i co bardzo ważne, taki występami podnoszą swoją wartość - mówiła już po przeglądzie Anna Drozdowska, dyrektor SOSW nr 1.

Występy uczniów oceniało jury. Jej przewodniczącą, Krystynę Nowak, urzekła głównie znakomita współpraca nauczycieli z młodymi aktorami, to że świetnie dobierali dzieci do konkretnych ról, że dyskretnie współpracowali z nimi na scenie. I wreszcie to, że sami uczniowie czuli się na niej jak ryby w wodzie.

- To był pierwszy przegląd, ale wierzę, że będą kolejne edycje. Należą się wielkie podziękowania dla tych, którzy wymyślili tę imprezę - powiedziała „Nowościom” Krystyna Nowak.

Zagrali, wygrali

Oto laureaci Przeglądu Teatralnego Grudziądz 2011:

  • I nagrodę zdobył SOSW nr 1 w Grudziądzu za spektakl „Książę szuka żony”
  • II nagroda trafiła do Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy („Królewna Śnieżka”)
  • III nagrodę otrzymał SOSW z Chełmna („Noś odblaski - świeć przykładem”)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie