Mama 4 plus: emerytura dla matek. Dla kogo pieniądze i "matczynna emerytura"? Świadczenia Mama Plus. Komu przysługuje? ZASADY [31.12.2020]

MKR
Fot. Archiwum Polska Press
Program Mama 4 plus: od 1 marca 2019, obowiązują przepisy zwane ustawą „Mama 4 plus”. Na jej podstawie ci, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, a obecnie są już w wieku emerytalnym, mogą ubiegać się o „emeryturę matczyną”. Komu przysługuje matczyna emerytura? Jakie są kryteria programu? Mama plus - EMERYTURA dla matek przynajmniej czwórki dzieci. Poznaj wszystkie zasady na temat matczynej emerytury.

Program Mama 4 plus: dla kogo?

Do końca stycznia do ZUS-u w całej Polsce wpłynęło około 63 tys. wniosków o takie świadczenie.

W naszym województwie złożono ponad 4,5 tys. wniosków, w tym 11 to wnioski ojców. Najwięcej ubiegających się o świadczenie ma od 60 do 69 lat, ale 14 mam jest wieku 90-99 lat. Wśród wnioskodawców są 253 osoby, które wychowały co najmniej dziewięcioro dzieci - informuje Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalna ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Komu przysługują świadczenia? Poznaj warunki i zasady

  • matczyne emerytury obejmują kobiety, które zajmowały się wychowaniem czwórki lub więcej dzieci,
  • mają one uhonorować wkład włożony w poświęcenie się opiece nad dziećmi,
  • świadczenia będą mogli otrzymać również ojcowie, którzy po śmierci matki lub jej odejściu sami wychowywali dzieci.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce (a w szczególnych przypadkach ojcu), która wychowała co najmniej czworo dzieci, osiągnęła wiek emerytalny i nie ma niezbędnych środków do życia. Dotyczy to też tych, którzy wychowali dzieci współmałżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach niezawodowej rodziny zastępczej. A co oznacza „brak niezbędnych środków do życia”?

- Świadczenie ma charakter uznaniowy i każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie – wyjaśnia Krystyna Michałek. - Uznaniowy nie oznacza dowolny. W każdej sprawie o przyznanie świadczenia ocenia się sytuację materialną wnioskodawcy. Jeśli pobiera on świadczenie niższe od najniższej emerytury, to świadczenie rodzicielskie uzupełni je do kwoty tej minimalnej emerytury (dzisiaj to 1100 zł, od marca - 1200 zł). Na przykład jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 800 zł, zostanie ono podwyższone o 300 zł. Całą kwotę dostanie ten, kto nie ma prawa do żadnego świadczenia.

Program Mama 4 plus: jak ubiegać się o „emeryturę matczyną”?

Trzeba złożyć wniosek w ZUS (lub w KRUS). Powinien on zawierać m.in. dane osobowe, pesel lub nr dowodu osobistego bądź paszportu, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, wskazanie świadczenia, o które się ubiegamy i sposób jego wypłaty.

Co jeszcze należy dołączyć do wniosku?

  • do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci,
  • ich numery PESEL,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • oświadczenie o innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

Należy też poinformować o przerwach w wychowywaniu dzieci i podać przyczynę tych przerw.

Ojciec wnioskujący o „emeryturę 4+” musi podać także datę śmierci matki dzieci lub datę ich porzucenia przez nią. Świadczenia mogą nie otrzymać ci, których pozbawiono władzy rodzicielskiej lub im ją ograniczono i ci, którzy nie mogli wychowywać dzieci, ponieważ byli np. w zakładzie karnym.

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOŚĆ

My według PIS jesteśmy Podludzie

G
Gość

Dwadzieścia lat wychowywały drugie dwadzieścia śmierdziały i dostaną kasę a ja wychowałam troje dzieci gdzie cały czas pracowałam nam 38 lat pracy i teraz bym chciała odpocząć gdzie emerytury stażowe trzeba pracować na pasożytów to jakaś zenada

J
Jjjjjj

To już są dosłownie jakieś kpiny !!!!! Ja mam 40 parę lat ciężkiej pracy nie mam już siły pracować ale dla takich ludzi jak ja nie ma litości muszą na to rozdawanie zarobić .

G
GOŚĆ

Po przepracowaniu 45 lat powinna należeć się emerytura bez względu na wiek.

a
ala

Skandal dla matek nie pracujacych emerytura a my mamy po troje dzieci , ciezko fizycznie pracowalaysmy przez 38 lat z godziunami nadlicxzbowymi 40 lat i nie ma nadzieji na e.stazowe-skandal panie prezydencie i panie Piotrze Duda.

G
Gość

Najpierw dac emerytury stazowe

Dodaj ogłoszenie