Od wieloletniej normy najbardziej ma odbiegać czerwiec, gdy zarówna średnia temperatura powietrza jak i opady mają być w całym kraju, w tym w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, wyższe.
W kwietniu więcej popada
Jak czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW)- w kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy.
Tak też ma być w centrum województwa kujawsko – pomorskiego, w Bydgoszczy i Toruniu. Średnia temperatura u nas w kwietniu to 8,1- 9,1 stopni Celsjusza, zaś średnia opadów zawiera się między 19,5 a 35,2 mm.
Maj ma być taki jak zwykle
W tym miesiącu w całym kraju zarówno średnia temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będą zawierać się w normie. Na południu opadów będzie mniej.
W dwóch największych miastach naszego regionu średnia temperatura powietrza waha się od 13,0 – 14,2 stopni Celsjusza, zaś średnia opadów atmosferycznych 42,1 – 54,8 mm.
To też może Cię zainteresować
Czerwiec cieplejszy i bardziej mokry
W czerwcu w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i suma opadów najprawdopodobniej będą powyżej normy wieloletniej.
W centrum Kujaw i Pomorza średnia temperatura wynosi 16,5 – 17,5 stopni, zaś opady wynoszą zwykle 38,5 – 62,9 mm.
Lipiec w normie
Dla siódmego miesiąca tego roku w kraju prognozuje się generalnie wyższą temperaturę niż notowaną w latach 1991-2020, choć na północy – w tym w naszym regionie - w normie. Miesięczna suma opadów najprawdopodobniej będzie zgodna z normą w całej Polsce.
W Bydgoszczy i Toruniu lipcowe temperatury oscylują wokół 18,7- 20,1 stopni, natomiast opady wokół 63,3 – 98,4 mm.
Prognozy długoterminowe nie są pewne
IMIGW przypomina, że długoterminowe prognozy obarczone są dużą niepewnością i to pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych.
Błędów i różnic w prognozach długoterminowych nie można uniknąć, bo te wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?