Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy takie same prawa i zainteresowania [RUBINKOWO]

Jarosław Wadych
Na wystawie zaprezentowano prace plastyczne uczestników spotkania, ilustrujące Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, a także zdjęcia z zajęć
Na wystawie zaprezentowano prace plastyczne uczestników spotkania, ilustrujące Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, a także zdjęcia z zajęć Jarosław Wadych
0siem placówek z województwa uczestniczyło w III Wojewódzkim Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Dziewulskiego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: Zespołu Szkół Specjalnych nr 30 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Bydgoszczy, ZSS w Brodnicy, SOSW w Wielgiem, ZSS nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim, Zespołu Placówek Edukacyjno-Rehabilitacyjnych w Grudziądzu, SOSW nr 25 w Toruniu oraz jego gospodarze.

Wszyscy mogli uczestniczyć w wybranych przez siebie warsztatach - plastycznych, muzycznych, sportowych i tanecznych, a głównym punktem programu były występy wokalne i taneczne zaproszonych gości oraz gospodarzy.

Czytaj też: Remont torowiska przy Skłodowskiej-Curie

- Podobało mi się, jak trzej chłopcy z Bydgoszczy tańczyli breakdance - powiedział nam Krzysiu, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim. - Lubię taki taniec.

- Były fajne tańce i prace plastyczne - mówił Dominik, chodzący do tej samej szkoły.

- Spotkanie w WDGOzNI integruje osoby niepełnosprawne, które doświadczają, że wiele potrafią oraz że są doceniane - wyjaśniła nam Bożena Karpik, nauczycielka chłopców. - Naszym zadaniem, jako nauczycieli, jest pomaganie im w przezwyciężaniu ograniczeń i pokazywanie, że mają takie samo prawo do wszystkiego jak dzieci w pełni sprawne intelektualnie.

- Od dwóch lat organizowanym przez nas obchodom WDGOzNI towarzyszy zapoznawanie się z Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych - powiedziała nam Alicja Golon, dyrektorka Zespołu Szkół nr 6. - Przygotowując się do spotkania w naszej szkole, uczestnicy uczą się o tych prawach i zyskują świadomość, że je mają.

- Rok temu, wraz ze szkołą w Chełmnie, przygotowaliśmy scenariusze zajęć, podczas których nasi uczniowie poznają swoje prawa. -Pokazujemy także dzieciom, że mają różnorodne prawa - dodała Alina Arciszewska-Binebesel, koordynatorka obchodów WDGOzNI. - Przed zajęciami nie wszyscy nasi podopieczni mieli taką świadomość.

**

Przeczytaj także: Nawigacja GPS niebezpieczna dla mózgu?**

Na wybranych przez siebie warsztatach uczestnicy spotkania poznawali nowe dla siebie rzeczy, między innymi techniki plastyczne i tańce. Natomiast występując przed publicznością, przełamywali obawę przed zaprezentowaniem swoich pasji i umiejętności w gronie innych osób.

- Okazuje się, że nie mamy się czego wstydzić - mówiła Alina Arciszewska-Binebesel. - Nasi uczniowie mają takie same zainteresowania i potrzeby jak dzieci pełnosprawne, a pasje realizują z taką samą lub nawet większą energią!

Po wspólnym obiedzie dzieci i młodzież wraz z opiekunami udali się do Centrum Sztuki Współczesnej na seans filmowy. Organizację III WDGOzNI wspomógł Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zobacz wideo: Co nam dają pszczoły?

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska