MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Mamy to!”. Darmowe in vitro już od 1 czerwca. Są wyniki konkursu na wybór realizatorów rządowego programu leczenia niepłodności

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w piątek o ogłoszeniu wyników konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Program ma ruszyć już 1 czerwca. W tych miastach in vitro będzie refundowane. Zobacz listę placówek.

Spis treści

„Mamy to!”. Darmowe in vitro już od 1 czerwca

Kobieta w ciąży, zapłodnienie in vitro
Rządowy program finansowania in vitro z budżetu państwa będzie realizowany przez 58 placówek w całej Polsce. user15285612/freepik.com, freepik.com

W piątek szefowa resortu Izabela Leszczyna w wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała:

Mamy to! Na stronie Ministerstwa Zdrowia ogłosiliśmy wyniki konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację leczenia niepłodności metodą in vitro.

Leszczyna wyjaśniła, że w przyszłym tygodniu z placówkami będą podpisywane umowy, „żeby od 1 czerwca program finansowany z budżetu państwa mógł ruszyć. Realizujemy nasze obietnice, dotrzymujemy słowa” – dodała.

Gdzie będzie dostępne darmowe in vitro na NFZ? Lista placówek

Według opublikowanego na stronie resortu ogłoszenia o wynikach konkursu ofert, do realizacji programu wybrano w sumie 58 podmiotów.

Więcej informacji, w tym dokładny wykaz podmiotów oraz przyznane im kwoty z programu, można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj też: Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany w refundacji insulin i środków stosowanych w in vitro

Celem konkursu jest wybór realizatorów programu polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028” na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r.

W ramach konkursu minister zdrowia w latach 2024-2028 sfinansuje zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji i zabezpieczenie płodności na przyszłość. Działania te powinny być przeprowadzone zgodnie ze wskazaniami określonymi w programie.

Procedury objęte rządowym programem in vitro

Rządowy program będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Każdego roku na jego realizację rząd przeznaczy 500 mln zł, w sumie łącznie 2,5 mld zł.

Program obejmuje sześć indywidulanych procedur wspomaganego rozrodu w tym:

  • do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia,
  • do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu,
  • do sześciu cykli z dawstwem nasienia.

Kto będzie mógł skorzystać z finansowania in vitro? Jakie kryteria trzeba spełniać?

Kryterium kwalifikacji do programu to wiek kobiety:

  • do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
  • do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka.

Limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z tej metody leczenia, to 55. rok życia.

Niepłodność jest klasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna (kod ICD N-97), którą dotkniętych może być na stałe lub okresowo co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Problem niepłodności dotyka 15-20 proc. par w wieku prokreacyjnym.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska