Manfred Weber: Jeśli zostanę szefem Komisji Europejskiej,...

Manfred Weber: Jeśli zostanę szefem Komisji Europejskiej, zablokuję Nord Stream 2

Katarzyna Stańko

Polska

Aktualizacja:

Polska

Manfred Weber: Potrzebujemy pieniędzy na superprojekty, na przykład super europejski komputer

Manfred Weber: Potrzebujemy pieniędzy na superprojekty, na przykład super europejski komputer ©TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Chcę Europy bez podziałów na Wschód i Zachód. Europa potrzebuje większej niezależności od gazu z Rosji - mówi Manfred Weber, kandydat EPL na szefa Komisji Europejskiej.
Manfred Weber: Potrzebujemy pieniędzy na superprojekty, na przykład super europejski komputer

Manfred Weber: Potrzebujemy pieniędzy na superprojekty, na przykład super europejski komputer ©TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Jakich reform potrzebuje Europa?
W 2019 roku najważniejsza jest jedność Europy i zdolność do kompromisu. Mamy zbyt wiele nacjonalizmów i egoizmów. Jako Spitzenkandidat (główny kandydat) na stanowisko szefa Komisji Europejskiej z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL) chcę budować mosty między Wschodem a Zachodem Europy.

Czy mówi Pan o politycznych czy bardziej ekonomicznych mostach?
Coraz więcej mówi się o konkurencji pomiędzy poszczególnymi państwami Europy. Mamy problem pracowników delegowanych i inne niezałatwione kwestie. Najważniejsze, żebyśmy zachowali jedność.

CZYTAJ TAKŻE: Przekop Mierzei Wiślanej. Drzewa pod przekop już wycięte, a Komisja Europejska chce rozmów

Czyli „nie” dla Europy dwóch prędkości?
Nie chcę Europy dwóch prędkości. Tylko jedność pomoże wzmocnić nasze wartości i samą Europę. Nie chcę podziałów.

Jakie ma Pan propozycje reform, które zamierza Pan wprowadzać w życie jako przyszły szef KE?
W ostatnim czasie odwiedziłem 17 krajów. Widzę dwa duże pytania, na które Europa musi odpowiedzieć. Pierwsze, jak zablokować nielegalną migracje do Europy i drugie, jak zagwarantować równe warunki życia w Europie. Jak sprawić, aby Europa rozwijała się ekonomicznie i gwarantowała równy standard życia dla wszystkich.

Co będzie dalej z kwotami rozdziału migrantów?
Wstępnym warunkiem przywrócenia kontroli migracji jest lepsza kontrola granic. Jest mi przykro, że kraje członkowskie są gotowe jedynie na utworzenie 10 tys. biur FRONTEX-u. Według obecnych planów mamy osiem lat na uszczelnienie granic na poziomie narodowym. Osiem lat! Ja obiecuję przyspieszyć ten proces i uszczelnić granice Europy do 2022 r. Musimy to zrobić! Bułgaria zbudowała mur na granicy z Turcją, aby powstrzymać nielegalna migrację. Wszyscy politycy, którzy pomagają przywrócić kontrole na granicach mają moje polityczne wsparcie. Z drugiej strony przypominam, co mówił papież Franciszek na wyspie Lampeduza: „My, Europejczycy mamy humanitarną odpowiedzialność. Nie możemy powiedzieć, że nie dbamy o los migrantów, bo to nasza sprawa.” Zatem mamy dwie strony medalu: surowa i zdecydowaną kontrolę granic nawet z murami, jeśli to konieczne oraz odpowiedzialność chrześcijańską - humanitarną naszej wspólnej Europy. Jako szef Komisji Europejskiej będę rozmawiał w taki sposób o problemie migracji.

Ci wszyscy ludzie nie mogą wiecznie przebywać w obozach. Co z nimi będzie?
Pierwszym warunkiem dla jakiejkolwiek relokacji jest kontrola państwa i kontrola granic. W kwestii obecnie przebywających uchodźców w obozach w Libanie czy w Turcji chcę współpracować z ONZ i ich ekspertami. W pierwszej kolejności trzeba zająć się osobami, które wymagają szczególnej opieki i nie mogą jej otrzymać w obozach, jak np dzieci, często chore, np z rakiem lub osoby starsze. Europa może przyjmować tych uchodźców, którzy wymagają pomocy i opieki, jak chore dzieci i kobiety, starcy. Musimy mieć kontyngenty, reguły i dokładnie wiedzieć, kogo przyjmujemy do Europy. Musi być kontrola państwa w tej zakresie.

Komisja Europejska prezentuje trzy wyzwania na rok 2019

AIP/x-news

Był Pan ostatnio w Polsce, spotykał się z polskimi politykami. Z kim w Polsce chce Pan współpracować?
Cieszy mnie, że powstała w Polsce proeuropejska koalicja pod przewodnictwem PO. Widzę wielu proeuropejskich polityków z Platformy Obywatelskiej i PSL. Pytanie, czy Polska wciąż jest forpocztą integracji europejskiej? Czy Polska będzie w pierwszym rzędzie, czy jej pozycję zdominują wątpliwości w kwestii praworządności jak w ciągu ostatnich lat. To ludzie muszą zdecydować i dlatego wybory europejskie są tak ważne. W ostatnich wyborach europejskich była bardzo mała frekwencja. Teraz będziemy dokonywać wyboru między Europą lewicową zdominowaną przez socjalistów i zielonych, Europą ekstremistów reprezentowana przez Salviniego i Le Pen i chrześcijańsko-demokratyczną, która jest centrum i gwarantuje stabilność.
1 3 »

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo