Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marysia pokazała, ile życia jest w wierszu

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Marysia Łuczak lubi węże, pączki, czerń i ludzi, bo są tacy różni. Jej pasja to manga i wiersze. Dzięki nim została laureatem ogólnopolskiego konkursu.

Marysia Łuczak lubi węże, pączki, czerń i ludzi, bo są tacy różni. Jej pasja to manga i wiersze. Dzięki nim została laureatem ogólnopolskiego konkursu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 120715" sub="Marysia Łuczak w towarzystwie Elżbiety Ciesielskiej prezentuje swoją ostatnią mangę. Za nimi wystawa jej prac, którą można oglądać w Gimnazjum nr 24 / Fot. Paweł Wiśniewski">Jest uczennicą Gimnazjum nr 24. Chodzi do klasy Ib. Wkrótce skończy 14 lat. Talentów mogą jej zazdrościć znacznie starsi.

Historia z konkursem „Poezja łączy ludzi - Mój ulubiony wiersz” organizowanym przez belgijską fundację Evens i Ministerstwo Edukacji Narodowej zaczęła się od Elżbiety Ciesielskiej, nauczycielki języka polskiego w Gimnazjum nr 24.

- Informację znalazłam na stronie internetowej ministerstwa edukacji narodowej. Zgłosiliśmy cztery prace. Laureatką została tylko Marysia. To skromna i oryginalna dziewczyna. Ma lekkie pióro, talent do pisania. Nieco gorzej u niej z gramatyką i ortografią - śmieje się polonistka.

<!** reklama>Konkurs polegał na opisaniu, jak poezja wpływa na życie. Marysia wybrała wiersz „Ucięli mi ręce” z 1951 roku greckiego poety Nikosa Chadzinikolau, od 50 lat mieszkającego w Polsce. Jej mama znalazła go w zbiorku poezji w jednej z toruńskich bibliotek.

- Wiersz opowiada o człowieku, któremu ucięto obie ręce - mówi Marysia. - Potem do jednego ramienia przyszyto mu stalową rękę, do drugiego złotą. W jedną był przez ludzi gryziony, w drugą całowany. Ten wiersz odniosłam do sytuacji z mangą, czyli japońskiej sztuki komiksu, którą się od lat pasjonuję. Bywa nierozumiana. Niektórzy zastanawiają się, czy manga to sztuka. Wiem coś o tym, bo również tworzę mangę. Nauczyciele plastyki tępili moją kreskę - dodaje uczennica Gimnazjum nr 2.

Połączenie przez dziewczynę z Polski wiersza greckiego poety i japońskiej mangi doskonale spełniło warunek konkursu, jakim była otwartość na różne kultury. Doceniło to jury, pod przewodnictwem znanych pisarzy Adama Zagajewskiego i Janusza Głowackiego. Nagrodziło pięć esejów, w tym dzieło torunianki. - Mangą zainteresowałam się tuż przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej. Byłam z mamą z wizytą u cioci. Tam stanęłam przed półką pełną komiksów i odkryłam mangę. Zaczęłam rysować. Tworzę też komiksowe historie. Jestem samoukiem. Piszę również wiersze. Poza tym dążę do odmienności. Postępuję na przekór modzie. Na przykład obecnej na noszenie przez dziewczyny w moim wieku dżinsów, kamizelki i złotych pasków - podkreśla Marysia.

Film i telewizja

  • Nagrodą dla Marysi był udział w pięciominutowym fragmencie filmu, których premiera odbędzie się 9 czerwca w jednym z kin w Warszawie.
  • Wezmą w niej udział m.in. minister Katarzyna Hall oraz ambasador Belgii w Polsce Jan Luykx.
  • Potem film zostanie zaprezentowany w TVP2 w sobotnim programie „Poezja łączy ludzi”.
  • Pięciominutowy fragment z udziałem Marysi kilka tygodni temu był kręcony m.in. w Gimnazjum nr 24 i na toruńskiej starówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska