Masowe polowania na dziki. Tak myśliwi chcą walczyć z ASF. Ekolodzy protestują i chcą odwołać ministra środowiska

  • Gazeta Współczesna

luk

Od 12 stycznia do końca lutego myśliwi mają prowadzić masowy, skoordynowany odstrzał dzików, w tym ciężarnych samic, w całej Polsce, w tym w woj. podlaskim. Eksterminację - w związku z zagrożeniem ASF - nakazał minister środowiska Henryk Kowalczyk.
 D. Smigielski

Masowe polowania - także w woj. podlaskim - zaczynają się w najbliższy weekend. Zgodnie z założeniem, w całym kraju zginąć ma nawet 210 tys. dzików, ich populacja ma być ograniczona do minimum.

– W naszym regionie takie odstrzały są prowadzone od 2014 r. , populacja dzików u nas jest już bardzo niska, w porównaniu do innych rejonów kraju – mówi Jarosław Żukowski, przewodniczący białostockiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.

Czytaj też: Nadleśnictwo Hajnówka. Z żubra została tylko głowa i kości

Także przypadków ASF jest niewiele. W ub.r. było ich 208, gdy np. w mazowieckim ponad 1000, po ponad 400 w lubelskim czy warmińsko-mazurskim.

Ale i u nas w trzy kolejne weekendy myśliwi wyruszą na tzw. masowe i skoordynowane polowania, które zwiększają prawdopodobieństwo odstrzelenia jak największej populacji dzika w jednym dniu.

To protestujący rolnicy mogli przenosić ASF, wskazuje minister
– Każda metoda w walce z ASF jest dobra, a masowe polowania pomogą populację dzika zmniejszyć – uważa też Henryk Grabowski, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Ale wielu ekspertów nie pozostawiają na pomyśle suchej nitki – ich zdaniem masakra dzików na polowaniach zbiorowych nie powstrzyma ASF.

- Prowadzona od trzech lat akcja odstrzału dzika przynosi efekty odwrotne od zamierzonych - wirus dotarł już za Warszawę. Dowiedziono, że rolnicy odpowiedzialni są za rozprzestrzenianie wirusa w hodowlach, ale to dzik stał się kozłem ofiarnym. Dzik w przeciwieństwie do rolnika nie głosuje – eksterminacja dzika ma zapewnić wygraną w wyborach – mówi Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska, wchodzącej w skład koalicji Niech żyją! która domaga się powstrzymania polowań i odwołania ministra środowiska.

Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym wydaniu papierowym Gazety Współczesnej lub serwisie plus.wspolczesna.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.02.2019, 13:55

Jak czytam te płytkie komentarze ludzi którzy tak naprawdę nie mają zielonego pojęcia o roli myśliwego w środowisku to robi mi się niedobrze. Po pierwsze wyzywając myśliwych w wieku 20-30 lat (a takich jest wielu) od czerwonych komuchów świadczy o braku wiedzy kiedy zakończyła się komuna. Po drugie pseudo ekolodzy powinni podpisywać deklaracje i powinni być ujmowani w rejestrach aby przy podliczeniu szkód w całej Polsce było wiadomo kogo za nie obciążyć. Szkody występować będą wtedy z roku na rok coraz większe z powodu braku równowagi poprzez regulację zewnętrzną. Po trzecie pseudoekolodzy powinni także nagrać parę filmów z ubojni jak tam się to odbywa i powinni oglądać to przed każdym obiadem. Myśle, że nie będzie to na wyrost jak powiem, że powinni być objęci zakazem spożywania mięsa rożnego rodzaju wraz z konsumpcją ryb. Jeżeli pseudoekolodzy wypełniliby te postulaty to sądzę, że myśliwi skłonni byliby do zawieszenia swoich polowań np. na 2 lata. Po tych 2 latach proszonoby tych myśliwych których opluwano o to aby zajęli się zbyt dużą ilością zwierzyny łownej która spowodowała wzrost szkód oraz wzrost cen płodów rolnych w sklepach. Na koniec mam pytanko do pseudoekologów czy pisząc o tym, że pozyskiwanie zwierzyny przez myśliwych to jest ich „chora przyjemność” mają świadomość ile myśliwy musi razy zmoknąć w łowisku, ile razy wymarźnie na polowaniu, ile nocy ma nieprzespanych? I oczywiście nikt mu za ro nie płaci - robi to społecznie ponieważ przy pasowaniu na myśliwego składał przysięgę.

11.01.2019, 23:47

a swoją wiedzę czerpiesz od Kini Rusin.

11.01.2019, 23:44

ekosośtam a nie myśliwy jesteś i nie masz zielonego pojęcia o corocznym odstrzale dzika, nara

10.01.2019, 13:11

Za platwusów odstrzelili 310tyś i jakoś eko terroryści nie płakali

09.01.2019, 13:33

Super uczucie , pyta staje .

09.01.2019, 12:40

Naganny tytuł artykułu, i kolejny raz Myśliwi są ofiarami nie kompetencji dziennikarzy , którzy piszą takie artykuły!!

09.01.2019, 10:51

Jak mozna żywemu stworzeniu odebrać to co ma najcenniejsze - życie? Nie rozumiem tego. Jak to jest zabić kogoś? Jakie to uczucie panie mysliwy...?

09.01.2019, 10:34

A jak wybijali prośne maciory to też było barbarzyństwo? Nie jesteś ze wsi nie masz pojęcia o czym mówisz, jesz 10 letnie niemieckie mięso i Jesteś wielki, a większość rolników chodzi każdy weekend każde święto koło swoich zwierząt a później je wybija i nic z tego nie ma

09.01.2019, 09:50

To nie myśliwi tylko minister środowiska nakazuje odstrzał dzików !!! Polski Związek Łowiecki podlega ministerstwu!!! A myślę, że i tak większość myśliwych tego nie wykona - w tym i ja. Jakiś kretyn coś wymyśli, a potem wszystkiemu winni będą myśliwi.

09.01.2019, 08:25

Jak dla mnie to powinni wystrzelić jak najwięcej dzików. Mieszczuchy podpisują petycję, robią protesty. Ich ta sprawa nie dotyczy. Nie mieszkają na wsi nie są rolnikami. Pola nie są grodzone, zwierzyna nie jest dokarmiana. Rolnik posadzi, bedzie dbać a wpadnie stado dzików i w jednej chwili wszystko zniszczy. Odszkodowania są tak marne że nawet się nie zwraca żeby odkupic ziarno i posadzić je na nowo.

09.01.2019, 02:01

W dniu 08.01.2019 o 23:39, ZGL N-wo. napisał: Bardzo dobrze, wystrzelać wszystkie dziki. Jakie One wyrządzają szkody w rolnictwie, nikt tego nie weźmie pod uwagę. Koło rzucił pare metrów siadki, albo pastucha i po sprawie, oczywiście problem bo nie ma komu tego założyć... Przyjadą oszacować wyrządzone straty przez swoją zwierzynę, również problemy... Jesienią ulewy, wiosną mrozy, latem susza i plaga dzików. Więc stanowczy odstrzał.
Tę kwestię już poruszano. Przeciw odstrzałowi zaprotestują właśnie rolnicy albo ci, których się tak zwyczajowo określa. Posadzi taki kilkanaście arów buraków czy ziemniaków pod lasem i - można żyć! Dopłaty unijne, różne zwroty, a jak się ma kilkoro dzieci to "pińsetplus" się należy. Dodać do tego odszkodowania za straty i .... można żyć i nic nic nie robić!. Być rolnikiem nigdy się nie opłacało a teraz już w ogóle! Ale w innym niż dotychczas sensie.

09.01.2019, 00:39

Bardzo dobrze, wystrzelać wszystkie dziki. Jakie One wyrządzają szkody w rolnictwie, nikt tego nie weźmie pod uwagę. Koło rzucił pare metrów siadki, albo pastucha i po sprawie, oczywiście problem bo nie ma komu tego założyć... Przyjadą oszacować wyrządzone straty przez swoją zwierzynę, również problemy... Jesienią ulewy, wiosną mrozy, latem susza i plaga dzików. Więc stanowczy odstrzał.

08.01.2019, 23:29

Ten tytuł jest kłamstwem!
To nie myśliwi a minister środowiska Henryk Kowalczyk uważa odstrzał dzików za jedyny sposób na opanowanie ASF. Myśliwi protestują przeciwko temu pomysłowi.
Eksterminacja dzików nie zwalczy ASF. Ale może zmniejszyć populację tych zwierząt doprowadzając ją do rozsądnych a jednocześnie nienaruszających środowiska rozmiarów. Bo dzików jest po prostu za dużo. Ale to są zupełnie różne kwestie, których nie wolno łączyć!
Pomysł pana Kowalczyka jest dowodem, że sobie nie radzi na stanowisku, podległe mu służby weterynaryjne zwyczajnie zawiodły. Dlaczego - pan minister ma pensję, ma doradców - niech szuka przyczyn i rozwiązań. Czym innym jest ograniczenie nadmiernie rozrośniętej populacji  (ludzie protestują przeciwko zastosowaniu tej zasady do siebie) a czym innym wybicie całej populacji zwierzyny bez ŻADNEJ pewności, że nowa będzie już zdrowa.
Powstaje pytanie - a co z zabitymi dzikami? Ministrowi Szyszce pomógł św Antoni Smoleński, parton od spraw beznadziejnych. Czy ktoś pomoże panu Kowalczykowi, kupując tę padlinę? Czy kilka tysięcy ton pójdzie do piachu?

08.01.2019, 22:20

tyle że dotyczy zwierząt

08.01.2019, 20:46

W dniu 08.01.2019 o 17:06, nie lubie pisu napisał: Aby myśliwi pozarażali się włośnicą o zainfekowanych dzików. Życzę im, żeby jak najwięcej dzików było zainfekowanych
 
Tak jepŁEŚ,że kilka dzików padło,jepŁOPO.

08.01.2019, 20:35

Jakie myśliwi marna redaktorzyno?

08.01.2019, 18:06

Aby myśliwi pozarażali się włośnicą o zainfekowanych dzików. Życzę im, żeby jak najwięcej dzików było zainfekowanych

08.01.2019, 18:00

Moze by tak zrobic odstrzal osob chorych na grype? Tez moga innych zarazic

08.01.2019, 16:46

I MAMY DZIŚ BANDYCKĄ MELINĘ I KOLEJNYCH CWANIAKÓW JUŻ ZACIERAJĄCYCH RĄCZKI JAK SIĘ NA DZIKU OBŁOWIĄ.

08.01.2019, 15:45

może wcześniej w ministerialny łeb?

08.01.2019, 15:07

Rolnik indywidualny to przeżytek. Osobnik na dotacjach UE, lub odszkodowaniach klęskowych.

08.01.2019, 13:32

Wybija dziki a co potem? ASF ma zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?
Bo mi się wydaje , że w dalszej kolejności przyjdzie kolej na wybicie stad świń hodowlanych
bo przecież ASF ma jednak zniknąć.

08.01.2019, 13:27

Locha w ciąży to nie kobieta z gatunku homo sapiens, i jedne i drugie różnią się nieco sposobem rozmnażania, wspominasz jakoś ogólnikowo o eutanazji - w przypadku ludzi w Polsce nie ma. więc z jakiego powodu siejesz defetyzm?

08.01.2019, 13:13

Ekooszołomom już całkiem się pokiełbasiło we łbach.
Fundaca Dzika Polska, WTF ?
Myśliwi mają robić swoją robotę, i tyle w temacie !

08.01.2019, 12:48

Najpierw wycieli w pień Puszczę Białowieską,w całej północno wschodniej Polsce nie ma czym oddychać. Teraz biorą się za dziki.Czy wiecie pisiory ile taki dzik pochłania dwutlenku węgla i jednocześnie wydziela tlenu ?Całą masę.Wiecie ile potrafi spulchnić ziemi na polach.I co będzie jak Kaczyński z Ziobrą wymordują z zimną krwią 210 tys. dzików (a z nienarodzonymi w ciężarnych lochach to będzie ze 350 tys.).Katastrofa . .Jeszcze bardziej nie będzie czym oddychać bo nie dość ,że nie będzie kto miał przerabiać dwutlenku węgla na tlen to jeszcze rolnicy będą musieli sami spulchniać glebę na swoich polach.I co traktory pójdą w ruch.A traktory mają silniki Diesla na ropę.
Cała Europa zrezygnowała już z Diesli.A my co będziemy te spaliny wdychać.I jeszcze ta nadprodukcja kartofli.Wcześniej dziki je zżerały a teraz to wszystko trafi na rynek,a ten się załamie i będzie po nas.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3