Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Masz bezterminowe prawo jazdy? Zobacz przepisy, aby nie ryzykować jego utraty

llured
W przeszłości, zdarzały się sytuacje, w których prawo jazdy wydawano bez wyznaczonego terminu ważności. Jednakże obecnie tego rodzaju dokumenty nie są już wydawane, a osoby posiadające nieograniczone prawo jazdy muszą zwracać uwagę na istotny szczegół. Jaki?
W przeszłości, zdarzały się sytuacje, w których prawo jazdy wydawano bez wyznaczonego terminu ważności. Jednakże obecnie tego rodzaju dokumenty nie są już wydawane, a osoby posiadające nieograniczone prawo jazdy muszą zwracać uwagę na istotny szczegół. Jaki?
Prawo jazdy jest obecnie wydawane na czas określony przez starostę właściwego dla miejsca zameldowania osoby, która ubiega się o ten dokument. Istnieją przypadki, kiedy prawo jazdy zostało wydane bez terminu. Obecnie taka forma dokumentu nie jest już jednak realizowana, a kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy muszą zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Jaki?

Prawo jazdy bez terminu ważności

Od 2013 roku prawa jazdy są wydawane z określonym terminem ważności. Jednakże są w Polsce kierowcy, którzy posiadają jeszcze prawo jazdy bezterminowe. Ale czy faktycznie taki dokument został wydany na zawsze?

Czy wymiana bezterminowych praw jazdy jest obowiązkowa?

Zgodnie z brzmieniem Ustawy o kierujących pojazdami

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1.

Konieczność wymiany bezterminowych praw jazdy dotyczy zatem wszystkich osób, które uzyskały te uprawnienia przed wprowadzeniem nowych przepisów. Ustawodawca ustalił określone terminy, w których wymiana dokumentów jest obowiązkowa.

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy
Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1. Pexels.com

Do kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawko?

Wymiana musi nastąpić w latach 2028-2033. Wymiany takiego dokumentu dokonuje się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania kierowcy.

Jak czytamy w ust. 4 Ustawy o kierujących pojazdami:

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Co się stanie, gdy nie wymienisz bezterminowego prawa jazdy

Brak wymiany "bezterminowego" prawa jazdy w terminach określonych powyżej, skutkuje utratą ważności tego dokumentu. Jak czytamy w ust. 6 ww. Ustawy:

Podlegające wymianie prawa jazdy [...] zachowują ważność w okresie, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż do terminów wymiany ustalonych zgodnie z przepisami ust. 4, pod rygorem utraty ważności dokumentu.

Co trzeba zrobić, żeby wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Aby wymienić bezterminowy dokument prawa jazdy, należy wykonać kilka prostych kroków. Jakich?

Sprawdzamy w galerii!

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska