Matura 2019: matematyka - poziom rozszerzony. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi! [9.05.2019] Jakie przecieki! Poznaj harmonogram!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Matura 2019: matematyka - poziom rozszerzony. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 9.05.2019 Archiwum Polska Press
Matura 2019: matematyka - poziom rozszerzony. Wczoraj maturzyści zmierzyli się w arkuszach CKE się z egzaminem z angielskiego, dziś czekał ich test z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jakich odpowiedzi udzielali maturzyści na pytania w teście? Cały czas trwają przygotowania do następnych testów. Zdający nie tracą ani minuty i niemal bez wytchnienia siedzą nad podręcznikami. A co rzeczywiście czeka zdających egzaminy maturalne w maju 2019 roku? Czy pytania i odpowiedzi będą tym razem o wiele trudniejsze niż poprzednio? Pamiętajcie, że wszelkie "przecieki" to wymysły oszustów i jest mało prawdopodobne, aby się sprawdziły. Sprawdź dokładny harmonogram wszystkich egzaminów pisemnych i ustnych, a także listę przedmiotów, które można mieć przy sobie podczas maturalnych egzaminów.

Matura 2019: matematyka. Arkusze CKE - pytania i odpowiedzi 9.05.2019

Egzamin maturalny ma ogromne znaczenie, bo jest przepustką do dalszej edukacji na wyższych uczelniach. To od jego wyników i od tego jak uczniowie poradzą sobie z pytaniami i odpowiedziami w arkuszach CKE zależy, czy dostaną się na wymarzony kierunek studiów.

W nowej formule wszyscy maturzyści są zobowiązani do zdawania egzaminów pisemnych i ustnych. Do tych pierwszych należą

 • język polski,
 • matematyka,
 • język obcy nowożytny (głownie język angielski)
 • przedmiot do wyboru na poziomie rozszerzonym.

Matura Matematyka 2019: ARKUSZE CKE + ROZWIĄZANE ZADANIA. Po...

ZOBACZ KONIECZNIE:Matura 2019: arkusze z języka polskiego - poziom podstawowy

W części ustnej obowiązkowy jest sprawdzian wiedzy z polskiego oraz języka obcego.

Matura 2019: język angielski. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 8.05.2019
Matura 2019: język angielski. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 8.05.2019 Archiwum Polska Press

Matura 2019: przecieki. Czego można się spodziewać?

- Tak naprawdę wszystko to, co robią nauczyciela na lekcjach już od pierwszej klasy realizowane jest pod kątem matury. Przygotowanie młodzieży do tego egzaminu jest bowiem zasadniczym celem liceum ogólnokształcącego – informuje Andrzej Więckowski, dyrektor III LO w Toruniu. - Dziś bardzo trudno wyrokować – szczególnie jeśli chodzi o język polski – co może znaleźć się w arkuszu. Wszystko dlatego, że struktura samego egzaminu jest zupełnie inna niż przed laty. Ma charakter mocno przekrojowy, dostosowany do ściśle określonych wymagań.

Tegoroczna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym wymagała od maturzystów m.in. interpretacji wiersza "Samotność" Anny Świrszczyńskiej oraz napisania rozprawki na temat "Czym dla człowieka może być wolność?" nawiązującej do Dziadów cz. 3. Na portalu Twitter można zapoznać się z nieoficjalnymi przeciekami egzaminu maturalnego z języka polskiego:

Pierwsze wrażenia maturzystów:

Z kolei na jednej z grup na Facebooku tegoroczni maturzyści wymieniali się już swoimi spostrzeżeniami odnośnie egzaminu dojrzałości z języka polskiego:

Matura 2019: język angielski. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 8.05.2019
Matura 2019: język angielski. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 8.05.2019 Archiwum Polska Press

Matura 2019: Alarmy bombowe w całej Polsce.

Informacje o alarmach bombowych w szkołach pojawiały się od poniedziałkowego poranka. Chodzi o e-maile, które trafiły do wielu szkół w kraju. W listach grożono podłożeniem ładunków wybuchowych w szkołach w regionie kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, mazowieckim i małopolskim. Policja sprawdza tego typu doniesienia. W żadnego ze szkół nie przerwano z tego powodu egzaminów. Podobne alarmy ogłoszono także dziś przy okazji egzaminu maturalnego z matematyki.

Zobacz więcej: Kolejne alarmy bombowe w szkołach w Toruniu!

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w związku z przeprowadzeniem matury 2019 z matematyki (7.05):

Zobacz także: MATURA 2018. Język Polski [ZDJĘCIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI CKE]

MATURA 2018. Język Polski [ZDJĘCIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI CKE]

Tu trzeba zaznaczyć, że wszystkie zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają, w jakim stopniu zdający ‎spełnia wymagania wymienione dla każdego przedmiotu w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Jest to dokument, który określa zakres wiadomości i umiejętności, ‎które z jednej strony muszą zostać uwzględnione w procesie kształcenia, z drugiej zaś są ‎sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych.‎

Polecamy: Matura 2018 matematyka p. rozszerzony arkusze, odpowiedzi

Matura 2018 matematyka p. rozszerzony arkusze, odpowiedzi. B...

Dyrektor Więckowski mówi, że w jego szkole wszyscy uczniowie podchodzą do próbnej matury dwa razy. Dodatkowe sprawdziany wiedzy się zdarzają, ale są organizowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

- Jeśli uczniowie typują, co ewentualnie może się znaleźć na egzaminie z polskiego, to raczej przez eliminację. Jeśli coś było rok wcześniej, to pewnie nie zdarzy się teraz – dodaje Andrzej Więckowski.

MATURA 2019 - czego nie będzie na egzaminie? Takie zadania były w poprzednim roku

To w takim razie przypomnijmy, z czym maturzyści musieli się zmierzyć w maju 2018 roku. Zaskoczył ich nie tyle wysoki poziom zadań, co dobór autora wiersza do interpretacji. Tym poetą okazał się mało znany młodzieży Ernest Bryll i jego utwór „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”. Na szczęście była alternatywa - można było wybrać wypracowanie ze znanej zdającym „Lalki”. Temat brzmiał „Czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą?”

Zobacz także: Matura 2018 - język angielski [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ZADANIA]

Matura 2018 - język angielski [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ZADANIA]

Oprócz tego, w części zamkniętej maturzyści musieli również powiązać epilog z „Pana Tadeusza” z fragmentem wiersza „Chleb” Tadeusza Różewicza. Wśród zadań maturalnych znalazło się też streszczenie tekstu źródłowego pt. „Profesja stulecia”. Uczniowie musieli przekształcić wypowiedź w stylu potocznym na styl urzędowy. Pojawiły się również pytania z zakresu gramatyki.

Strajk nauczycieli 2019. Czy matury 2019 odbędą się zgodnie z harmonogramem?

Tegoroczne egzaminy maturalne mają odbyć się w okresie od 6 do 23 maja. Ich przeprowadzenie, ze względu na strajk nauczycieli, stało pod znakiem zapytania. Choć przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz sugerował, że terminy matur można zmienić, nauczyciele zdecydowali się jednak przerwać strajk.

Na Twitterze CKE pojawił się oficjalny komunikat dotyczący matur 2019.

Matura 2019: język angielski. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 8.05.2019
Matura 2019: język angielski. Arkusze CKE: pytania i odpowiedzi / rozwiązania zadań. Egzamin 8.05.2019 Archiwum Polska Press

Co można wnieść na maturę 2019? Sprawdź listę dozwolonych przedmiotów

Centralna Komisja Egzaminacyjna dokładnie określiła listę dozwolonych przedmiotów na maturze. Nie ma możliwości wniesienia na nią np. maskotek na szczęście. Ważną informacją jest to, że na salę nie można zabrać ze sobą jedzenia i picia. Także smartfony muszą znaleźć się w torbie. Dzwoniący telefon jest podstawą do wyproszenia maturzysty z egzaminu dojrzałości.

Na maturę z języka polskiego możemy wnieść słownik ortograficzny oraz słownik poprawnej polszczyzny. Na "matematyce" każdy powinien mieć ze sobą zestaw wybranych wzorów matematycznych oraz cyrkiel, linijkę i kalkulator prosty. Co z innymi przedmiotami?

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej galerii:

Co można wnieść na maturę? Zobacz listę dozwolonych przedmiotów

Matura 2019: harmonogram egzaminów maturalnych

CZĘŚĆ USTNA:

9-22 maja:

 • język polski
 • języki mniejszości narodowych
 • język łemkowski
 • język kaszubski

6-25 maja:

 • języki obce nowożytne

CZĘŚĆ PISEMNA

6 maja - poniedziałek
język polski - pp* - godz. 9:00, pr* - godzina 14:00

7 maja - wtorek

 • matematyka - pp - godz 9:00
 • język łaciński i kultura antyczna - godz 14:00

8 maja - środa

 • język angielski - pp - godz. 9:00,
 • język angielski - pr, dj*, godz. 14:00

9 maja - czwartek

 • matematyka pr - godz. 9:00
 • filozofia - pp, pr, godz. 14:00

10 maja - piątek

 • biologia pp, pr - godz. 9:00
 • wiedza o społeczeństwie pp, pr - godz. 14:00

13 maja - poniedziałek

 • chemia - pp, pr - godz. 9:00
 • informatyka - pp, pr - godz. 14:00

14 maja - wtorek

 • język niemiecki - pp - godz. 9.00
 • język niemiecki - pr, dj - godz. 14:00

15 maja - środa

 • geografia - pp, pr - godz. 9:00
 • historia sztuki - pp, pr - godz. 14:00

16 maja - czwartek

 • język rosyjski - pp - godz. 9:00
 • język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00

17 maja - piątek

 • język francuski - pp - godz. 9:00
 • język rosyjski - pr, dj - godz. 14:00

20 maja - poniedziałek

 • fizyka i astronomia - pp - godz. 9:00
 • język francuski - pr, dj - godz. 14:00

* pp –poziom podstawowy; pr –poziom rozszerzony; dj –poziom dwujęzyczny

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacenty

matematyka nie była taka trudna więc mam nadzieję, że finalnie wyniki będą spoko a na WSEHu otworzą Ekonomię :D

j
juusj22

a ja mam już klucz odpowiedzi do polskiego xd

chomik-24.pl/ff909d29

M
Martina

Na www.sqlmedia.pl są przecieki maturalne. Warto pobrać, nawet jak się nie sprawdzą to można sobie fajnie poćwiczyć :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3