Medal jeszcze nie teraz

Krystian Góralski, korespondencja z Gdyni
Po dwóch wygranych na początek rywalizacji o brązowy medal Ford Germaz Ekstraklasy koszykarki Energi Toruń przegrały wczoraj w Gdyni z Lotosem 72:85.

<!** Image 2 align=none alt="Image 188744" sub="Fragment wczorajszego meczu, w którym ostatecznie triumfowały gdynianki. Od lewej: Adrjana Knezevic, Constance Jinks, Jazmine Sepulveda i Leah Metcalf [Fot.: Krystian Góralski]">Nadal to jednak one są bliżej sukcesu w tej konfrontacji. Być może zapewnią go sobie już dziś w hali Spożywczaka.

Torunianki bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie. Już w 2. min. prowadziły 8:0. Punkty po bardzo szybkich akcjach zdobywały Jazmine Sepulveda i Julie Page. W kolejnych minutach gra się wyrównała, ale kilkoma punktami cały czas prowadziły przyjezdne. Podopieczne Javiera Fort Puente z czasem zaczęły systematycznie odrabiać straty. W 17. min., po punktach Geraldine Robert, wyszły na pierwsze prowadzenie w tym meczu.

<!** reklama>Katarzynki nie zdobywały już tak łatwo punktów. Gospodynie powstrzymały ich grę kontratakiem. Na dodatek po serii strat Lotos odskoczył na kilka punktów i do przerwy było już 43:37 dla gdynianek. W ostatniej akcji drugiej kwarty z dystansu trafiła jeszcze Weronika Idczak, ale uczyniła to po czasie i punkty nie zostały zaliczone.

Po zmianie stron oba zespoły grały falami. Gdynianki w 24 min. prowadziły już po trafieniu Jolene Anderson 48:39. W ciągu trzech minut Katarzynkom udało się jednak zmniejszyć straty do czterech „oczek” i było 57:53. Po chwili jednak serią punktów popisały się koszykarki Lotosu. Constance Jinks i Anderson trafiły zza linii 6,75 m, a Robert popisała się akcją 2+1 i w 37 min. Lotos prowadził 65:53. Przed decydującą kwartą torunianki traciły osiem punktów (67:59).

Ostatnie dziesięć minut, to gra kosz za kosz. Przewaga Lotosu oscylowała w granicach 6-10 punktów. Dopiero w końcówce gospodynie uzyskały większą przewagę. Ostatecznie zwyciężyły 85:72 i dzisiaj w Toruniu o godz. 18.30 odbędzie się czwarty mecz obu ekip. Po trzech potyczkach Energa prowadzi 2:1. Jeśli dziś przegra, w niedzielę zostanie rozegrany decydujący mecz w Gdyni.