MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliardowy problem nowych prezydentów i wójtów. Oto dłużnicy i długi samorządów w Kujawsko-Pomorskiem

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Dłużnicy, mieszkańcy i firmy, najwięcej są winni  w Toruniu, to ok. 115 mln zł, mniej zaś w Bydgoszczy i we Włocławku.
Dłużnicy, mieszkańcy i firmy, najwięcej są winni w Toruniu, to ok. 115 mln zł, mniej zaś w Bydgoszczy i we Włocławku. Archiwum/Polska Press
Rosną długi wobec samorządów, m.in. w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie już sięgają ponad 1 mld zł. Efekty to większy deficyt budżetowy i ograniczenie gminnych inwestycji. Samorządy same też są na minusie, co wynika z ich uchwał budżetowych na 2024 rok. Ile to w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu?

Spis treści

Nowi wójtowie czy prezydenci będą musieli zmierzyć się najbliższej kadencji z wielomiliardowym wyzwaniem.

Tylu dłużników jest w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku

- W Kujawsko-Pomorskiem samorządy mają 27 714 dłużników widniejących w naszym rejestrze. Firmy i mieszkańcy są im winni 1 024 453 985,30 zł, średnio po 37 688,18 zł - mówi nam Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska, kierownik biura prasowego i analiz rynkowych w Krajowym Rejestrze Długów BIG.

  • W Bydgoszczy dłużników jest 5 824 i zalegają miastu 96 767 327,97 zł,
  • we Włocławku - 2 066 (107 398 046,88 zł),
  • a najwięcej są winni w Toruniu - 2 912 (114 964 389,27 zł).

Zdaniem ekspertów KRD, to i tak wierzchołek góry lodowej, bo wiele samorządów nie wpisuje przeterminowanych zobowiązań finansowych do biur informacji gospodarczej. Wśród długów dominują zobowiązania alimentacyjne, ale istotnym problemem są również zaległości z tytułu czynszów, długi administracyjne oraz mandaty za jazdę bez biletu.

Brakujące miliardy psują jakość życia w samorządach

– Brakujące miliardy złotych uszczuplają gminne budżety, co może skutkować ograniczeniem inwestycji - komentuje Katarzyna Krzyżaniak, kierownik zespołu wsparcia i obsługi klienta strategicznego w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej. - Poważne konsekwencje dla funkcjonowania gmin zmniejszają ich możliwości rozwoju oraz wpływają negatywnie na jakość życia mieszkańców, którzy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe wobec samorządów.

Jak samorządy mogą zabezpieczyć się przed dłużnikami?

Choć jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki gminne mają możliwość zgłaszania do KRD długów, to jednak tego nie robią.

Może to wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, niektóre samorządy mogą być nieświadome możliwości, jakie daje im taka forma windykacji lub też mogą obawiać się konsekwencji społecznych związanych z publicznym ujawnieniem długów. Ponadto procedury zgłaszania długów mogą być czasochłonne i wymagać dodatkowych zasobów, co zniechęca niektóre samorządy do ich stosowania.

– Istnieją sposoby, dzięki którym samorządy mogą zabezpieczyć się przed konsekwencjami wynikającymi z zadłużenia mieszkańców i firm. Jednym z takich rozwiązań jest możliwość wpisu długów do KRD, co może stanowić skuteczną motywację do spłaty zaległych kwot. Ponadto, warto wysyłać wezwania do zapłaty oraz stosować pieczęcie prewencyjne na dokumentach finansowych, co może dodatkowo zabezpieczyć interesy wierzyciela - mówi Katarzyna Krzyżaniak.

Krajowy Rejestr Długów w swoim niedawnym badaniu „Polacy wobec dłużników gminnych” zapytał, jakiego rodzaju działania powinna podejmować gmina celem odzyskania zaległych opłat od mieszkańców i przedsiębiorców. W przypadku obu grup dłużników najczęściej wskazywano dwa sposoby – udostępnienie możliwości spłaty w ratach lub umorzenie odsetek oraz udostępnienie możliwości odrobienia długu pracami na rzecz gminy. Na trzecim miejscu pod względem częstotliwości wskazań znalazło się dopisanie dłużników do KRD – 22 proc. Polaków uważa takie działanie za odpowiednie względem zadłużonych wobec gminy mieszkańców, natomiast 26,8 proc. względem przedsiębiorstw. Co ciekawe, w tym gronie przeważają mężczyźni.

Miasta Kujaw i Pomorza: większe wydatki niż dochody

Kujawsko-Pomorskie samorządy też są na minusie, co widać w ich uchwałach budżetowych na 2024 rok. Zaglądamy do uchwał Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Inowrocławia i Grudziądza. Jak są zadłużone największe miasta naszego regionu? Zapraszamy do dalszej części artykułu w galerii:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miliardowy problem nowych prezydentów i wójtów. Oto dłużnicy i długi samorządów w Kujawsko-Pomorskiem - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska