Młodzież dała popis na Motoarenie

MZ
Zawodnik Stali Toruń Kacper Makowski (z prawej, nr 10) zajął w zawodach dziewiąte miejsce. W prezentowanym wyścigu dojechał do mety drugi Jacek Smarz
O Puchar Europy Juniorów na żużlu w klasie 125 ccm rywalizowali zawodnicy do lat 16 Na Motoarenie. Dla nich to były jedne z pierwszych tak ważnych zawodów. Być może spośród nich wyłonią się przyszli mistrzowie żużla.

Na Motoarenie o Puchar Europy Juniorów walczyło 24 adeptów żużla w wieku od 12 do 16 lat. Różnica z „dorosłym” żużlem polegała na tym, że zawodnicy jeździli na silnikach do 125 ccm (a nie 500 ccm), startowali po sześciu w jednym wyścigu (dlatego punktacja była następująca: 5-4-3-2-1-0), a metę osiągali po trzech okrążeniach.

Wszystkie inne procedury były zachowane, łącznie z tym, że dotknięcie taśmy karane było wykluczeniem. Taka przykrość spotkała w jednym z wyścigów Filipa Nizgorskiego, jednego z dwóch zawodników Stali Toruń. Nizgorski w rundzie zasadniczej zdobył 7 punktów (4, 3, t), a potem w finale C (o miejsca 11-17) był trzeci.

Drugi z zawodników Stali Kacper Makowski zdobył 9 pkt (2, 3, 4), a następnie walczył w finale B, z którego dwóch najlepszych awansowało do finału A. Makowski był w tym wyścigu piąty, co dało mu dziewiątą pozycję w całych zawodach.

Zwycięzcą imprezy został Czech Filip Šifalda. Rok temu także startował na Motoarenie - w turnieju o Złote Trofeum FIM, ale na podium nie stanął, w finale był czwarty. Tym razem chłopak z Chabařovic był bezkonkurencyjny, wygrał wszystkie swoje wyścigi i z dumą odebrał z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego okazały puchar. Najlepszy z Polaków gdańszczanin Bartosz Tyburski był trzeci.

FIM European 125 cc Youth Track Racing Cup, Toruń 2017: **1. Filip Šifalda (Czechy), 2. Daniel Klíma (Czechy), 3. Bartosz Tyburski (Polska), 4. Harry McGurk (Wlk. Brytania), 5. Wiktor Przyjemski (Polska), 6. Erik Bachhuber (Niemcy), 7. Pavel Kuchař (Czechy), 8. Karol Żupiński (Polska), 9. Kacper Makowski (Polska), 10. Sam McGurk (Wlk. Brytania), 11. Maximilian Troidl (Niemcy), 12. Milan Dobiáš (Czechy), 13. Filip Nizgorski (Polska), 14. Krzysztof Lewandowski (Polska), 15. Tom Finger (Niemcy), 16. Sem Ensing (Holandia), 17. Luke Harrison (Wlk. Brytania), 18. Jonny Wynant (Niemcy), 19. Marlon Hegener (Niemcy), 20. Christian Wagemans (Holandia), 21, Nick Colin Haltermann (Niemcy), 22. Margriet Diever (Holandia), 23. Nynke Sijbesma (Holandia), 24. Paweł Trześniewski (Polska).